Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Bazary žádají kompenzace

Bazary žádají kompenzace

 
ilustracni

pondělí, 12. října 2020

Asociace autobazarů APPAA žádá vládu o kompenzace za období uzavření prodejen. Během této doby totiž přišli obchodníci o více než 450 milionů korun a práci ztratilo tisíce pracovníků.

 

„Za peníze všech prodejců ojetých automobilů, a pochopitelně i za peníze dalších podnikatelů napříč celou ekonomikou, si vláda koupila čas. Čas, který měla využít na to, aby se připravila na další období, ve kterém bude celá společnost bojovat s onemocněním Covid-19. Všichni jsme proto chápali uzavření celé ekonomiky a i když neradi, respektovali jsme, že to je nezbytné opatření,“ říká Petr Přikryl a pokračuje:

„Ukazuje se ale, že námi zaplacený čas využit nebyl. Důsledkem toho je aktuální situace, kdy se zatím ekonomika neuzavírá tak, jako na jaře, ale jednotlivé, a z určitého úhlu pohledu i zmatečné, kroky vlády ekonomiku v podstatě opět uzavírají.“

APPAA odhaduje ztráty obchodníků v odvětví obchodu s ojetými automobily na 450 miliónů korun. „To se ovšem bavíme pouze o přímých finančních dopadech na jednotlivé prodejce,“ vysvětluje Přikryl a pokračuje: „Dalším negativním důsledkem jarního uzavření prodejen jsou tisíce lidí bez práce a  také 65 prodejců, kteří museli z ekonomických důvodů svoji činnost ukončit.“

Podle Petra Přikryla, předsedy APPAA, byly takto vysoké ztráty navíc pravděpodobně zcela zbytečné: „Lobbovali jsme za to, aby prodejny provozované pod širým nebem mohly zůstat otevřené. Garantovali jsme dodržování hygienických pravidel, dodržování rozestupů, nošení roušek, dezinfikování vozů, atd, ale neuspěli jsme. Přitom sám pan premiér v jednom ze svých prohlášení vyjádřil přesvědčení, že ve větraných místnostech, a tedy i v otevřeném prostoru, se virus nepřenáší,“ naráží Přikryl na zářijové prohlášení premiéra, proč nepůjde do karantény: „Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy.”

Přikryl se domnívá, že ztráty v odvětví obchodu s ojetými vozy nemusely být tak vysoké a požádal proto ministra Havlíčka o schůzku k otevření diskuze o možných náhradách. Ministr Havlíček na žádost o schůzku zatím nijak nereagoval.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz