Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Harvestorové odpoledne

Harvestorové odpoledne

 
nokian-heavy-tyres

pondělí, 11. září 2017

Společnost Nokian Heavy Tyres představila své aktivity v západočeské Plané, kde provozuje servisní středisko její významný odběratel – společnost Merimex. Nokian Heavy Tyres je nikoli nevýznamnou dceřinou společností finského výrobce, která se specializuje na „velká kola“ – pneumatiky pro lesní stroje, stavební stroje, zemědělské pneumatiky, pneumatiky pro důlní a přístavní techniku a v neposlední řadě i pro vojenské speciály. Nejvýznamnější položkou v portfoliu jsou pneumatiky pro lesnictví – stroje pro těžbu, tzv. harvestory, a stroje pro svoz vytěženého dřeva, tzv. vyvážečky. Pneumatiky Nokian mají v tomto segmentu celosvětové nejvyšší podíl – kolem 35 %. Ještě výraznější je pak zastoupení Nokianu v první výbavě – např. u značky John Deere je v sektoru lesních strojů podíl Nokianu 96 %!

 

Miroslav Štádler, který zastupuje Nokian Heavy Tyres v Česku a na dalších šesti trzích, má hluboké znalosti o „svých“ produktech a přesvědčil nás, že pneumatiky pro lesní těžbu jsou dnes vysoce technologicky vyspělé. Pneumatiky Nokian se vyznačují robustností a odolností proti všem nástrahám lesního terénu; současně se však od nich očekává šetrnost k půdě a porostům a dlouhá životnost. Každý výpadek stroje z důvodu defektu pneumatiky znamená pro těžební firmy nenahraditelné ztráty. Ovšem dilema, zda vzít prémiovou značku, jako je Nokian, nebo produkt, který konkuruje především cenou a je jich na trhu dnes nepřeberné množství, existuje pochopitelně i tady. Jak poznamenal Miroslav Štádler, firmy za to nelze kritizovat, protože udržitelné cash flow si někdy prostě vyžaduje sáhnout po levném výrobku.

Jako je Nokian lídrem v segmentu lesních pneumatik, je západočeská společnosti Merimex, rodinný podnik, který řídí otec a syn Zemanovi, pojmem v oblasti dodávek a servisu lesní techniky. Byla to vůbec první firma v ČR, která již v roce 1994 zajišťovala službu těžby harvestorovými technologiemi. V roce 2000 se stala autorizovaným servisním střediskem značky Timberjack a o dva roky později i přímým obchodním zástupcem při prodeji nových strojů. Později značku Timberjack převzal John Deere a od té doby se píše spolupráce s tímto bezesporu fenoménem zemědělské techniky. Merimex však získal i důvěru dalších značek, a tak dnes zastupuje překládací bagry Sennebogen, lesnické jeřáby Loglift a Jonsered či kontejnerové systémy Multilift. Harvestory, vyvážečky a tzv. LKT (lesní kolový traktor) však zůstávají těžištěm obchodu i servisu.

Zástupci společnosti Merimex si spolupráci s Nokian Heavy Tyres pochvalují. O významu pneumatik pro kvalitní provoz lesnické techniky nepochybují a orientace na prémiovou značku se jim vždy vyplatila. Pro Nokian je to dobrý obchod, protože ze zhruba tisícovky kusů této techniky, který v Česku v lesích pracuje, nese 60 % značku John Deere. Při praktické ukázce v lese jsme se přesvědčili o vyspělosti této techniky a neuvěřitelné produktivitě ,  kterou disponuje. Harvestor kosí stromy jako sirky, následně je zbavuje větví a kůry a řeže na kusy podle zadaného programu. V areálu firmy jsme si sami mohli vyzkoušet řízení nejmodernějšího stroje, připraveného na transport k zákazníkovi. Kabina a palubní deska připomínají létající stroje ze sci-fi filmů. Mnohatunový kolos se ovládá joy-stickem. Vědou samou o sobě jsou harvestorové hlavice, hlavní pracovní nářadí stroje. I v této oblasti má Merimex obchodní zastoupení – značku Waratah.

V neposlední řadě jsme sledovali bravurní demontáž a montář pneuamtiky Nokian na stroji Teco v pneuservisu v areálu firmy. A také si vyzkoušeli virtuální těžbu na harvesterovém simulátoru. 
 

Další informace najdete v Pneu revue č. 4/2017

 
nokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyresnokian-heavy-tyres
 
 
 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz