Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Indie žádá na vládě ochranná opatření proti dovozu z Číny

Indie žádá na vládě ochranná opatření proti dovozu z Číny

 
cina

úterý, 29. listopadu 2016

Strmě stoupající vývoj dovozů čínských nákladních pneumatik na indický trh vyvolal konkrétní kroky svazu výrobců pneumatik, kteří žádají vládu o ochranná opatření.

 

Velmi podobně jako evropský trh, úpí pod dovozem levných čínských pneumatik indický trh. Ještě v obchodním roce 2014, který začíná vždy v dubnu, bylo do Indie dováženo měsíčně 40 000 nákladních plášťů, z nichž 40 % bylo čínské produkce. V letošním obchodním roce, tedy od 1. dubna 2016 dosahují měsíční dovozy na indický trh hodnoty 140 000 nákladních pneumatik, z nichž 94 % pochází z Číny. Meziroční nárůst čínských nákladních pneumatik do Indie za pouhou první polovinu roku pak představuje neskutečných 30 %. V srpnu přijaly Spojené státy celní opatření na dovoz čínských nákladních pneumatik a podle zasvěcených pozorovatelů Čína okamžitě reagovala tím, že hledala nové trhy, které by úbytek na trhu USA kompenzovaly. Indický svaz výrobců pneumatik ATMA (Automotive Tyre Manufacturers Association) žádá velmi razantně od politické reprezentace, aby učinila konkrétní kroky na ochranu jeho členů. Indičtí výrobci pneumatik v posledních letech velmi intenzivně investovali částkou 4,8 miliardy eur do navýšení kapacity výroby nákladních pneumatik. V té době byl stupeň vytíženosti výrobních kapacit na hodnotě 85 % a dnes za relativně krátkou dobu klesla vytíženost indických výrobců na 60-65%. Čínské importy tak způsobují indickým výrobcům znatelné škody. Čínští výrobci nabízejí nákladní pneumatiky na indickém trhu pod cenami tamních surovin a také pod cenou, za kterou prodávají identický produkt na domácím čínském trhu.

Evidentně tedy nejde jen čistě konkurenční praktiky. Tato dumpingová cenotvorba otevírá prostor ke spekulaci, že jde také o politickou vůli komunistického vedení Číny, s jehož podporou se čínští výrobci snaží ničit trhy se záměrem, aby je následně ovládli.

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz