Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Jsme zpět, počítejte s námi!

Jsme zpět, počítejte s námi!

 
Lide

středa, 15. února 2023

Obchodní slogan společnosti Nokian Tyres „Trust the Natives“ získal v loňském roce zvláštní rozměr, když finský výrobce pocítil nejcitelněji ze všech firem z oboru důsledky války na Ukrajině a důvěrou v jeho budoucnost to značně otřáslo. Finové nicméně prokázali navzdory nepřízni osudu pověstnou odolnost a houževnatost, takže nyní mohou směle prohlásit to, co je nadpisem tohoto článku.

 

S ředitelem tuzemského zastoupení Nokian Tyres Miroslavem Nezvalem jsme se setkali na přelomu ledna a února letošního roku v pražské kanceláři Nokian Tyres, kterou sdílí s evropskou centrálou této firmy. Bylo to přesně tři roky poté, co jsme se viděli naposled. Tehdy – na počátku roku 2020 – jsme jako největší problém diskutovali „nestíhající“ logistiku a podobné trable tehdejší doby. Slovo covid se tenkrát již skloňovalo, ale spíše na posledních stránkách novin – jako jedna z těch méně zajímavých zpráv typu ptačí chřipky, eboly, SARS a podobných. Jenže tentokrát to bylo jinak.

Když jsme se tu setkali naposledy, česká společnost se utápěla v dlouhodobé letargii a nekonečné víře v ekonomiku a růst. Ohlédnete-li se za posledními třemi roky, co vás napadne?

Mám pocit, jako bychom se snad viděli v jiném životě. Událo se toho tolik – lockdowny, roušky, očkování – a když už se zdálo, že se to vrací do normálních kolejí, začala válka. Nikdy by mě nenapadlo, kam se může svět za tak krátkou dobu dostat. Když se přidržím našeho byznysu – určitě nás to všechny poznamenalo, ale na výsledky si nakonec tolik stěžovat nemůžeme. Zejména rok 2021 byl velmi úspěšný, pro někoho dokonce nejúspěšnější v historii. Loňský rok nás znovu vrátil do reality, i když pro Nokian Tyres byla letní sezóna 2022 ještě velmi vydařená…

Jenže to už bylo v době, kdy společnost Nokian Tyres zažila něco, co v historii snad nemá obdoby – ztrátu továrny, která byla pro jeho existenci životně důležitá. Jak se s tím vyrovnala v dalším období?
Ano, jako menší výrobce se nemůžeme spoléhat na desítky továren. Jednu máme ve Finsku, ve městě Nokia, jednu v USA a ta třetí, klíčová pro Evropu, byla v Rusku. V první fázi jsme byli nuceni omezit výrobu a export do zemí EU a následně – to se stalo v červenci – jsme se rozhodli továrnu v Rusku definitivně zavřít a prodat. Samozřejmě to zásadně ovlivnilo naše obchodní aktivity v Evropě, protože zdejší trhy čerpaly z Ruska 70–80 % všech prodejů. I já jsem byl v té době poměrně skeptický. Nicméně se podařilo navýšit výrobní kapacity ve finské Nokii, a tak ani zimní sezóna nakonec nedopadla zle. Neměli jsme sice ideální dostupnost v každém dezénu a rozměru, ale počet dostupných pneumatik nakonec překonal i ty nejoptimističtější představy z června. Celkový výsledek roku nakonec nebyl tak špatný, výrazně tomu napomohlo i léto 2022, které bylo jedno z nejlepších v historii. Snad to byl ještě doběh rekordního roku 2021, i když výsledky celkového trhu již nebyly tak euforické.

Stačilo k tomu, co popisujete, tedy relativně slušnému uspokojení zimní poptávky, navýšení výrobní kapacity ve Finsku?
Nikoli, museli jsme uskutečnit další opatření na globální úrovni, která nebyla populární, ale nedalo se nic dělat. Jedná se o upřednostnění našich klíčových trhů, k nimž se řadí i Česká republika, a naopak oslabení zejména tam, kde naše zimní prodeje nejsou tak významné. Nejedná se o odchod z těchto trhů, ale dočasné a cílené omezení, než bude naše disponibilita stejná jako před válkou na Ukrajině.
Celý článek si přečtěte v Pneu revue č. 1/23

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz