Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Kam s nimi? Pneumatiky na konci životnosti

Kam s nimi? Pneumatiky na konci životnosti

 
Ekologie

pátek, 19. ledna 2018

Když psal Jan Neruda povídku Kam s ním?, popisující trampoty při – řečeno dnešním jazykem – „ekologické likvidaci starého slamníku“, těžko mohl tušit, do jakých obludných rozměrů se problém produkce a hromadění odpadů dostane. Přitom tehdy se na jednom slamníku vystřídalo pět generací, zatímco dnes vás bude reklama přesvědčovat, že ten svůj byste měli okamžitě vyměnit za nejžhavější novinku, která vyhřívá, chladí, odpuzuje alergeny, pamatuje si tvar těla, vyléčí všechny jeho neduhy a bůhvíco ještě . A za dva roky přijde jeho nová generace, takže kupujte hned! A to je jenom „slamník“! O co všechno se rozrostl seznam „nezbytností“ dnešního moderního člověka. A příkaz doby zní – neotálej, konzumuj!

 

V právě připravovaném, prvním čísle letošního ročníku Pneu revue rozebíráme téma pneumatiky jako odpadu. V minulých dobách odpadové   pneumatiky končily (v tom lepších případě) ve sběrných dvorech, následně na skládkách, anebo jako palivo. V horším případě končily v lesích, řekách nebo na divokých skládkách. Po vstupu do EU se naše legislativa začala adaptovat na unijní právo a problematika se dostala do zcela nového světla.

Vznikly zcela nové pojmy, jako povinná osoba, zpětný odběr, sběrná síť, kolektivní systém… Systém spočívá v tom, že v ceně produktu musí být zahrnut tzv. recyklační poplatek a osoba, která novou pneumatiku uvádí na trh, musí zajistit i její tzv. ekologickou likvidaci. Z hlediska zákona (především zákona o odpadech  č. 185/2001 Sb. a jeho novely č. 223/2015 Sb. ) se taková osoba stává „povinnou“, tedy vázanou touto povinností. Zákon definuje podrobně způsob plnění povinnosti, který může být v zásadě dvojí: tzv. kolektivní a individuální.

V rámci tohoto tématu zjišťujeme názory celé škály zainteresovaných subjektů: od Ministerstva životního prostředí, přes zástupce kolektivního systému (v ČR společnost ELT Management Company), provozovatele individuálních systémů, logistické a zpracovatelské subjekty až po koncová místa prodeje pneumatik, tedy dealery, kteří jsou současně i tzv. sběrnými místy. Ukazuje se, že systém, jakkoli již vykazuje povzbudivé výsledky, má nad sebou stále spoustu otazníků a ne každý je s jeho fungováním spokojen.Výhrady nám sdělily povinné osoby, koncová místa prodeje pneumatik, problém má se současným zákonem také SVP ČR (výrobci protektorů). 

Přivítáme vaše zkušenosti a názory, které můžete sdělit prostřednictvím diskuzního fóra nebo přímo redakci. 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz