Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Na nástěnku: Špatné pneumatiky hrozí rizikem postihu

Na nástěnku: Špatné pneumatiky hrozí rizikem postihu

 
ilustracni

úterý, 8. ledna 2013

Těšte se na nový ročník Pneu revue. S novým číslem, které vyjde začátkem března, bude uveden i nový, modernější design, atraktivnější formát a přibydou i některé nové rubriky. Např. rubriku "Na nástěnku pneuservisu", určenou netradičně pro koncové zákazníky, chceme přispět k výchově, osvětě a šíření důležitých spotřebitelských informací. Věříme, že pečeť odborného profesního magazínu, tomuto úkolu napomůže. Oceníme i vaše tipy, návrhu, doporučení na toto téma.

 

Paragraf 40a zákona o silničním provozu říká, že zimní pneumatiky auta musejí mít v době od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza anebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se zmíněné jevy během jízdy vyskytnou.

Sankce za porušení  této povinnosti jsou poměrně dost nepříjemné.  Je zbytečné riskovat!


Řidiči hrozí za nevhodné pneumatiky tyto sankce:

1) pokuta
Pokud policista v silničním provozu zjistí, že došlo k porušení zákonné povinnosti použít zimní pneumatiky, řeší věc přímo na místě s řidičem, kdy mu může uložit blokovou pokutu do výše až dvou tisíc korun.

Pokud podle něj řidič odmítne řešit věc v blokovém řízení na místě, policista zjištěný stav zadokumentuje, sepíše s řidičem oznámení o přestupku a to následně zašle příslušnému správnímu orgánu k projednání ve správním řízení.

Jeho výsledek pak podle něj závisí na kvalitě důkazů zajištěných hlídkou policie. V případě, že se ukáže, že řidič nepřezutím pneumatik pochybil, hrozí mu zaplacení až 3500 Kč.

Pokud by totiž správní orgán zahájil a vedl klasické správní řízení s ústním jednáním a s následným vydáním písemného rozhodnutí, pak by v případě uznání viny za zmíněný přestupek mohla být řidiči uložena pokuta od 1500 do 2500 korun a povinnost uhradit náklady řízení v paušální výši jednoho tisíce korun.

2) krácení peněz od pojišťovny
Když má řidič při nehodě nesprávné pneumatiky, některé pojišťovny krátí pojistné plnění až o 20 procent.
Velké pojišťovny na tuzemském trhu tvrdí, že se musí ale nejprve prokázat, že k nehodě došlo právě kvůli špatným pneumatikám.

"U povinného ručení je poškozenému tzv. skutečná škoda vyplacena v plné výši, následně pak ale pojišťovna může to vyplacené plnění vymáhat po viníkovi nehody s ohledem na míru vlivu nevhodných pneumatik na vznik škody," uvedl k tomu Tomáš Zavoral, mluvčí České pojišťovny. Podobně je tomu také v pojišťovně Allianz.

"V případě havarijního pojištění můžeme řidiči, který si škodu na vozidle způsobil kvůli nevhodně použitým pneumatikám, krátit pojistné plnění. Většinou se jedná o dvojnásobek spoluúčasti," říká Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

3) vyšší trest u soudu
Každý den se u nás stanou desítky dopravních nehod, při kterých je někdo zraněn, a každý den při nich v průměru dva lidé zahynou. Po těchto nehodách je viník postaven před soud, který rozhodne o výši trestu. Ta záleží mimo jiné na tom, zda například nejel s autem, se kterým vůbec neměl na silnici co dělat – s autem na letních pneumatikách v zimě.
Po každé nehodě vyšetřovatel zjišťuje vše, co s ní souvisí. „Zdali řidič nejel příliš rychle, jestli dodržel bezpečnou vzdálenost a podobně. Kromě toho se zjišťuje také technický stav vozidla, pokud měl příčinnou souvislost s nehodou,“ popisuje právník Jan Černý.

Svoji roli hrají i maličkosti, tedy například sjeté pneumatiky. „Má to značný vliv na výši trestu. Soudce pro něj má dostatečný prostor. V případě úmrtí je sazba až šest let,“ konstatuje právník.

Technický stav pak pro soud hodnotí soudní znalec. Pozor, sjeté pneumatiky nemusí být příčinou nehody tak, jak vnímáme příčinu jako takovou, ale mohou mít vliv na míru zranění, protože kdyby byly v pořádku, nemuselo by k nim vůbec dojít. I to je příčinná souvislost, která se může promítnout do výše případného trestu.

Napsal: redakce

 
 
 

Komentáře k článku

Michal
Michal Ty bláho TS770 na obrázku. To už je let, co jsem tu pneu viděl:-)
středa, 9. ledna 2013
 
 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz