Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Reklamace pneumatik: 5 nejčastějších otázek

Reklamace pneumatik: 5 nejčastějších otázek

 
internet

čtvrtek, 10. listopadu 2016

Na internetu se prodá cca 35 % všech pneumatik v Česku a toto číslo rok od roku roste. Důvodem je nižší cena a široký výběr, velkou roli hrají i videorecenze nebo testy přeložené ze zahraničních zdrojů.

 

I přes snahu o co nejpodrobnější informace však internetové obchody musí řešit také vrácené pneumatiky a reklamace. „Pokud zákazník vrací pneumatiku bez udání důvodu v zákonné lhůtě, je za tím v 85 % fakt, že chybně vybral rozměr,“ komentuje ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier a dodává: „Existují desítky tisíc kombinací rozměrů a indexů. I proto je důležité při výběru vycházet výhradně z údajů v technickém průkazu a z rozměru aktuálně používaném na vozidle.“.  O zbývajících 15 % vrácených pneumatik se dělí zpoždění dopravy a nejasnosti v objednávce (runflat vs. klasická pneu, symetrický vs. asymetrický dezén apod.). Pro jednoduchost jsme vytvořili přehled, s čím může zákazník počítat, pokud chce gumy z jakéhokoliv důvodu vrátit nebo reklamovat.

 

1. Mohu vrátit pneumatiky koupené na internetu bez udání důvodu? 

Ano. Minimální zákonná lhůta pro vrácení jakéhokoliv zboží na internetu je 14 dní, u seriózních e-shopů se často setkáte se lhůtou prodlouženou až na 30 dní. Pokud jste tedy například zaměnili rozměr, můžete pneumatiku vrátit a zažádat o výměnu zboží nebo vrácení peněz. To by mělo proběhnout nejpozději do 14 dnů od odeslání odstoupení. Vzhledem k tomu, že se nejedná o reklamaci jako takovou, dopravu zboží zpět k prodejci hradí zákazník.

 

2. Mohu reklamovat pneumatiky i později?

Ano. Takovou situaci je možné vyřešit reklamací. Nejčastějším důvodem reklamace jsou výrobní vady. K těm však dochází pouze v mizivém procentu případů, statistika jich registruje kolem 0,3 % z přijatých reklamací. Procento výrobních vad se samozřejmě snižuje i s kvalitou pneumatiky. Prémiových značek (Michelin, Continental, Bridgestone, Nokian apod.) se proto takové reklamace prakticky netýkají.

 

3. Jak tedy postupovat v případě reklamace?

Pokud chcete poškozenou pneumatiku reklamovat, v první řadě kontaktujte prodejce na zákaznickou linku nebo reklamační oddělení. Tam vám sdělí co nejvhodnější postup a pomohou vám s vyplněním příslušného formuláře. V něm je třeba uvést značku vozu, pozici pneumatiky na autě nebo počet najetých kilometrů. Důležité je, že v takovém případě platí náklady na dopravu prodejce. Pamatujte si však, že proplácí většinou nejlevnější variantu dopravy. Takže i kdyby vás obchod štval sebevíc, taxislužbu pro sadu pneumatik vám opravdu uhradit nemusí.

 

4. Je nezbytné pneumatiky zasílat pouze kurýrem nebo poštou?

Ne. Pokud má e-shop kamennou pobočku nebo výdejní místo, je možné pneumatiky vrátit i tam. Ve výsledku si tak často ušetříte čas i námahu, pokud sídlí například blízko vašeho bydliště. Obecně platí, že s reklamací byste neměli v žádném případě otálet. Jde totiž o lhůty, které má prodejce k jejímu vyřízení. Pokud tedy zboží nevracíte, ale reklamujete, má na posouzení vaší věci 30 dní. Což je u pneumatik poměrně dlouhá doba a opět – seriózní e-shopy se snaží tuto lhůtu zkrátit na minimum.

 

5. Reklamace je uznaná, co se bude dít dál?

Standardně se nabízí několik možností. Pro pneumatiky jich však platí méně: Zákazník totiž může žádat výměnu za nové zboží, jeho opravu, odstoupení od smlouvy nebo slevu. Například oprava u pneumatiky však až na výjimky nedává smysl. Nejčastěji tedy volba leží mezi vrácením peněz nebo výběrem nových plášťů. Na vrácení peněz opět existuje zákonná lhůta, i tentokrát jde o 30 dní. Případná reklamace pneumatik je pro řidiče nepříjemná a může omezit provoz jeho auta. Proto se prodejci snaží co nejvíce zkrátit celkovou 60denní lhůtu a někteří jsou schopni standardně vyřizovat reklamace do 14 dnů od přijetí zboží k posouzení až po vrácení peněz.

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz