Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Sezonní specialisté brzdí lépe. Až na malé výjimky

Sezonní specialisté brzdí lépe. Až na malé výjimky

 
testy

pátek, 13. listopadu 2020

V nejnovějším produktovém srovnání celoročních pneumatik v rozměru 235/55 R17 103V/Y provedeném automobilovými kluby ADAC, ÖAMTC a TCS, nezanechalo sedm testovaných pneumatik zrovna oslnivý dojem. Pět dezénů je hodnoceno jen jako „dostatečný“ podle terminologie ADAC, či „podmíněně doporučitelný“ podle ÖAMTC a dva dokonce jako „nedostatečný“ (ADAC) či „nedoporučitelný“ (ÖAMTC).

 

Jako důvod ADAC uvádí, že testované dezény  výrobců Bridgestone (Weather Control A005), Continental (AllSeasonContact), Goodyear (Vector 4Seasons Gen-2), Michelin (CrossClimate +), Nokian (Weatherproof), Uniroyal (AllSeasonExpert 2) a Vredestein (Quatrac Pro) představují pouze kompromis a nikdy nedosáhnou výkonů „specialistů“.

I když jsou celoroční pneumatiky se značením 3PMSF zákonem považovány za zimní pneumatiky, jsou pojmem „specialista“ zjevně míněny čistokrevné zimní pneumatiky vyvinuté jen a pouze pro zimní období, totéž platí i pro letní dezény. ADAC na svých webových stránkách jako důkaz představil odpovídající porovnání brzdné dráhy.

V tomto testu jsou porovnávány výsledky celoročních a letních pneumatik (na suché a mokré vozovce), resp. celoročních a zimních pneumatik (na sněhu a ledu). Referenční letní a zimní dosáhly v předešlých testech hodnocení  „dobré“. S výjimkou dvou  celoročních pneu značek Bridgestone a Goodyear v testu brzdění na mokru (z 80 na 0 km/h) jsou výsledky testovaných all season  dezénů vždy horší než u specialistů pro příslušné roční období.

ADAC uzavírá, že celoroční pneumatiky jsou a stále budou pouze kompromisem. Tento argument ještě posiluje skutečnost, že testované zimní pneumatiky byly buď prémiových značek, nebo značek, které se tímto segmentem zabývají již delší dobu a mají s ním už jisté zkušenosti. Co teprve budgetové celoroční pneumatiky, které za prémiovými zaostávají o sto honů.

Celý článek včetě výsledkových tabulek si přečtěte v Pneu revue č. 4/2020
Ilustrační foto archiv

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz