Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Tři české posádky na Mongol Rally 2017

Tři české posádky na Mongol Rally 2017

 
2017

úterý, 12. prosince 2017

Devět gentlemanů ve třech vozech po 15 tisících Kč na 15 tisíc kilometrů dlouhé cestě přes 15 států vyrazilo na pneumatikách Goodyear EfficientGrip Compact z Prahy přes Londýn až do Mongolska. Jeli jak po silnicích, tak i tam, kde už žádné silnice nejsou. A to bez jediného defektu.

 

Před deseti lety se skupinka britských studentů vydala na dobrodružnou cestu z Prahy do Asie v superlevném autě z českého autobazaru. Tak vznikla tradice Mongol Rally, každoročního charitativního závodu na zhruba 15 tisíc kilometrů dlouhé trase cestou necestou, vysokými horami, vyprahlou pouští a nekonečnou stepí, napříč Evropou a Asií až do Mongolska, kde tehdejší anglická výprava skončila. Letošního desátého ročníku se na trase z Londýna přes Prahu do Mongolska s vozem o objemu motoru maximálně 1000 cm3 a ceně do 30 tisíc Kč zúčastnilo již přes 350 posádek, mezi nimi i tři české.

„Jde spíše o recesistickou výzvu než skutečný závod. Cílem je dojet do Mongolska laciným, malým autem za méně než tisíc liber a shromáždit přitom také nějaké peníze na dobročinné účely. My jsme si pořídili tři ojeté Volkswageny Polo v průměru za 15 tisíc korun a splnili tak další podmínku - motor o obsahu 1,0 litru. Sami jsme si je pak opravili a nabarvili,“ přibližuje Vilém Ondrák, člen jedné ze tří tříčlenných posádek, které na recesistický závod vypravil český spolek Piknikův klub.

Posádky mohly po startu 16. července na závodním okruhu Goodwood v Anglii volit libovolnou trasu, ale musely ji absolvovat během dvou měsíců. Měly za úkol dojet do Mongolska, i když skutečná cílová rovinka byla až v ruském Ulan Ude nedaleko Bajkalu, kde lze auta naložit na vlak Transsibiřské magistrály a dopravit zpět do Evropy. České výpravě to trvalo pět a půl týdne. Všechny její tři vozy sice patřily k těm opotřebovanějším a méně výkonným, ale nakonec byly mezi zhruba dvěma třetinami ojetin, které závod úspěšně dokončily.  

Česká posádky zvolily obtížnější jižní trasu přes Irán a středoasijské „stány“. „První komplikací bylo už pořizování potřebných víz, která jsme moc nestíhali. Ale to nejhorší jsme měli za sebou až poté, co jsme absolvovali sérii oprav v Rumunsku, Bulharsku a v Turecku, kde jsme se nakonec smířili s tím, že až do konce cesty budeme muset každých sto kilometrů dolévat olej. Pak už následoval překvapivě přátelský Írán, příšerné silnice v Turkmenistánu, pouště a krásné královské paláce na Hedvábné stezce v Uzbekistánu s relativně dobrými cestami, pohoří Altaj a nakonec Mongolsko, kde naopak často nebyly silnice vůbec,“ popisuje cestu Vilém Ondrák. „Na dobrých silnicích jsme dokázali jet průměrnou rychlostí až 80 km/h, jinde jsme jeli sotva krokem. Nejhorší to bylo ve vedru a do kopce. Když se začal motor přehřívat, museli jsme v autě zatopit, i když bylo venku 40 °C.”

Všechny tři vozy byly obuty do pneumatik 165/70 R 13 79T EfficientGrip Compact, které cestovatelům věnovala společnost Goodyear Dunlop Tires Czech. „Na trase, kde občas není ani silnice, jsou pneumatiky zvláště důležité. A musím říci, že s EfficientGrip Compact jsme udělali skvělou zkušenost a hodně nás podržely. Během celé cesty jsme s nimi neměli nejmenší problém, dokonce ani obyčejný defekt. Chvála je v tomto případě skutečně na místě a neříkám to proto, že v Goodyearu náhodou pracuji,“ pokračuje Vilém Ondrák, který do Goodyear Dunlop Tires Czech nastoupil během školy na částečný úvazek. 

Cestu si účastníci platili z vlastního, peníze na charitativní účely vybrali od různých podporovatelů. Vedle Cool Earth, oficiální charity závodu Mongol Rally, která usiluje o záchranu deštných pralesů, z vybraných prostředků částkou přes 114 tisíc korun podpořili také český projekt na osvětu o duševním zdraví - Nevypusť duši. V současné době účastníci závodu připravují cyklus promítání záznamů z cesty. Nejbližší projekce je plánována na 10. ledna v pražském klubu Zázemí. Na příští rok chystají stejně jako loni cestovatelský stand-up a několik nevšedních outdoorových výzev pro nadšence. Na léto pak plánují další, zatím utajovanou velkou akci.

Více informací na www.theadventurists.com/mongol-rally-where-and-when, www.rally.piknikuvklub.cz

Napsal: redakce

 
20172017201720172017
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz