Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Výzkum veřejného mínění

Výzkum veřejného mínění

 
ostatni

středa, 4. května 2016

Velkoobchody nejsou ohrožené internetovým obchodem. K tomuto výsledku veřejného mínění došla ve svém výzkumu na německém trhu iniciativa Qualität ist Mehrwert (Kvalita je přidaná hodnota).

 

Internetový obchod nezničí trh velkoobchodů s náhradními díly, mezi které patří i pneumatiky. Naopak podle průzkumu klasický velkoobchodní trh pouze rozšíří. S tímto procesem jsou samozřejmě spjaté i současné cenové konkurenční bojůvky, které klasický trh ohrožují, ale výsledek vývoje tohoto přechodného období by měl být pozitivní. Tento výzkum iniciovala aktivita výrobců automobilových náhradních dílů a proběhl formou dotazovací akce v prvním kvartálu roku 2016 u rovné tisícovky servisů. Cílem výzkumu bylo zjistit, jaké jsou jejich zkušenosti a zvyklosti při objednávání náhradních dílů u internetových obchodů.

Ze všech dotázaných objednalo alespoň jednou náhradní díl po internetu 82,1 %. Pravidelně objednává díly po internetu 56,4 % dotázaných a 85 % z těch, kteří nakupují na internetu, má maximálně tři pravidelné dodavatele. Internet je tedy nezávislými servisy využíván z velké části především v případech, kdy renomovaní velkoobchodníci nejsou schopni dodat speciální díl ze svého skladu. Nízkou cenu jako důvod k nákupu na internetu uvádí 80,4 % respondentů. Přesto by méně než 20 % servisů objednalo na internetu díl, který má bezprostřední vliv na bezpečnost jízdy a posádky. Vysokou míru odpovědnosti servisů také potvrzuje, že pokud již objednávají pro bezpečnost důležitý díl na internetu, pak 50 % nákupů směřuje výhradně ke značkovým prémiovým produktům.

Z výzkumu také vyplynulo, že pouhých 2,2 % dotázaných jmenovalo cenu produktu jako jediný důvod k jeho koupi na internetu. Velkou nevýhodu obchodu na internetu vidí provozovatelé servisů v tom, že přicházejí o kulanci, 63 % z nich uvedlo, že již měli problémy s vrácením peněz, s reklamacemi nebo s výměnou zboží. Výsledek výzkumu ukázal, že důvěra v klasické kamenné velkoobchody přestála zatím všechny útrapy, způsobené internetem. Aby si internetové obchody získaly větší důvěru, musely by udělat něco zásadního v oblasti dostupnosti speciálních dílů anebo repasovaných dílů. Zatím nepřekonatelná výhoda velkoobchodů oproti internetovému obchodu tkví v dalších nabízených službách a v kulanci. Navíc internetové obchody stejně v mnoha případech nakupují u klasických velkoobchodů, které tak stále mají v ruce dostatek nástrojů, aby svou existenci na trhu potvrzovaly.

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz