Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Akcionář hodnotí výsledky Goodyearu

Akcionář hodnotí výsledky Goodyearu

 
Goodyear

pátek, 12. května 2023

Z výbušného dopisu společnosti Elliott Investment Management, významného investora Goodyearu, představenstvu této společnosti, vyplývá, že Goodyear v posledních pěti letech dosáhl o 90 % a za posledních deset let dokonce o 143 % nižší výkonnosti ve srovnání s indexem S&P 400. A ve srovnání s klíčovými konkurenty a relevantními indexy, jako je Dow Auto Parts Index, „je příběh o nedostatečné výkonnosti podobný“.

 

Společnost Elliotts vypracovala desetiletý graf, který ilustruje kumulativní celkový výnos společnosti Goodyear ve srovnání s konkurenčními společnostmi včetně firem  Michelin a Bridgestone. Z něho vyplývá, že Japonci ve výkonnosti výrazně překonávají evropské výrobce.

Důvod horších výsledků společnosti Goodyear? „Slabé výsledky akcií společnosti jsou přímým důsledkem výrazné eroze marží, neoptimální strategie uvádění výrobků na trh a nesoustředěné strategie značky, což společně  vedlo ke ztrátě důvěry investorů."

V důsledku toho se „společnost nyní ocitá v kapitálové tísni a není schopna realizovat hodnototvorné příležitosti, jako jsou investice s vysokým ROIC (Return on Invested Carpital, návratnost investic, pozn. red.) na podporu růstu své hodnotové platformy maloobchodních prodejen." Nízké marže, nedostatečně využívaná maloobchodní platforma, oslabená důvěra investorů – to jsou podle Elliott znaky současného stavu společnosti Goodyear

Marže společnosti Goodyear jsou údajně nejnižší v odvětví výroby pneumatik a zaostávají za společnostmi Michelin a Bridgestone o přibližně 700 bazických bodů. Na konto retailu se v analýze uvádí, že  Goodyear v současné době vlastní přibližně 1025 maloobchodních prodejen autoservisů. To je zjevně silná stránka, ale Elliotts dodává, že společnost nedokázala využít svou přední spotřebitelskou značku v oboru k růstu maloobchodní platformy s vysokou přidanou hodnotou.

V oblasti důvěry investorů Elliotts uvádí, že „společnost Goodyear nesplnila cíle stanovené na investorských dnech v roce 2016 o  téměř o 70 %... a čistý provozní zisk klesl o 42 %...“ Výsledkem je podle nich to, že nálada na trhu ve vztahu ke společnosti Goodyear je hluboce negativní a že trh ´osiřel´. Elliotts si rovněž všímá rekordní výše půjček, které v podnikání společnosti momentálně figurují.

Vedení společnosti v Akronu v Ohiu vydalo po obdržení dopisu prohlášení, v němž potvrzuje, že „přezkoumává doporučení společnosti Elliott“  a hodlá se s jejími zástupci setkat. Svou kompetenci však obhajuje: „Představenstvo a vedení společnosti Goodyear mají za sebou bohaté zkušenosti s přijímáním strategických rozhodnutí, zvyšujících hodnotu ve prospěch akcionářů. Pravidelně přezkoumáváme strategický plán společnosti, abychom garantovali co nejlepší pozici společnosti pro zajištění vysoké a udržitelné hodnoty pro akcionáře.“

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz