Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Akcionář Nokianu věří, kapacity jako rébus

Akcionář Nokianu věří, kapacity jako rébus

 
Nokian

pondělí, 30. ledna 2023

Společnost Solidium Oy, největší individuální akcionář Nokian Tyres, zveřejnila zprávu za druhé pololetí roku 2022 a vyjádřila důvěru v budoucnost finského výrobce pneumatik. V komentáři k výsledkům společnosti Solidium za druhé pololetí podpořil generální ředitel Reima Rytsölä rozhodnutí společnosti Nokian Tyres opustit Rusko: „Odprodej provozů v Rusku a investice do továrny v Rumunsku vyjasňuje nové směřování společnosti. Věříme, že budování podniku na nových základech má dobré vyhlídky."

 

Společnost Solidium  potvrdila důvěru v Nokian Tyres dokupem akcií v hodnotě 10 milionů eur, čímž  ve druhém pololetí 2022 navýšila svůj podíl  z 9,4 % na současných 10,1 %. Solidium je obří firma a její podíl v Nokianu zůstává  relativně malou součástí širšího portfolia -  výrobce pneumatik se na něm podílí jen asi dvěma procenty.

Nokian oznámil výrobní spolupráci s čínskou firmou Sentury, která provozuje továrnu  v čínském  Qingdao  a druhou v Thajsku. Otázkou je, zda bude mít na zamyšlené dodávky  až tří milionů osobních pneumatik ročně kapacity. Čínský výrobce sice plánuje další výrobní podniky ve Španělsku a v Maroku, ale  není známo, zda mají šanci ještě promluvit do spolupráce s Nokianem.   

Nokian usilovně pracuje na doplnění výrobních kapacit také výstavbou továrny v Rumunsku. Nejnovější zprávou v této oblasti je, že rumunská vláda přispěje státní podporou ve výši zhruba 100 milionů eur. Tato částka bude ovšem rozložena do pěti let a představuje pouze zlomek z odhadovaných  642,4 milionu eur potřebných k dokončení projektu. Také to vypovídá o tom, jak dlouho potrvá, než se provoz nového závodu na výrobu pneumatik naplno rozběhne. Nejoptimističtější termín je rok 2025, a proto Nokian podniká další opatření, konkrétně oznámil finanční injekci ve výši 174 milionů dolarů, jejímž cílem je rozšířit výrobu pneumatik pro lehké užitkové  vozy v pneumatikárně v Daytonu v USA.

Řízený odchod  Nokianu z Ruska provází řada nejasností ohledně výše kompenzace za petrohradský závod a dalších podmínek. Zájemce Tatněfť má Nokianu vyplatit 400 –  412 milionů eur, ale ani Finové, ani druhá strana obnos definitivně nepotvrdili. Nokian zřejmě nezíská své formy, protože jejich případný transfer do Finska podléhá ruským protisankcím. Pro představu, 400 milionů eur za klíčový závod představuje asi 40 % tržeb z prodeje osobních pneumatik Nokian za první tři čtvrtletí minulého roku.

Ilustr. foto

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz