Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Akvizice roku v lednu? Spekulace kolem Trelleborgu

Akvizice roku v lednu? Spekulace kolem Trelleborgu

 
trelleborg

úterý, 4. ledna 2022

Až o 16 % posílily od poloviny prosince 2021 akcie společnosti Trelleborg Wheel Systems poté, co se objevily spekulace o možném prodeji společnosti. Podle německého měsíčníku Neue Reifenzeitung je hlavním zájemcem o skandinávskou společnost japonská Yokohama Rubber, která má dlouhodobý zájem posilovat své pozice v segmentu mimosilničních pneu.

 

První krok v tomto směru učinila již v roce 2016, kdy za necelé 1,2 miliardy dolarů koupila výrobce Alliance Tire Group. Za  ovládnutí  Trelleborg Wheel Systems údajně nabízí dvě miliardy dolarů. Yokohama se také ucházela o společnost Prometeon,  která převzala nákladní byznys Pirelli. I když tento obchod zatím vázne,  Yokohama jmenovala počátkem minulého roku bývalého globálního šéfa Prometeonu Gregoria Borga svým evropským prezidentem. Podle britského měsíčníku Tyres & Accessories se zájem Yokohamy může týkat i  podniku Rubena Náchod, který nedávno od Trelleborgu koupila investiční skupina Kaprain.  

Navzdory obtížím spojeným s pandemií Covid-19 a četnými lockdowny  se společnosti Trelleborg Wheel Systems v posledních letech dařilo dobře, což je zvláště patrné v sektoru zemědělských pneumatik. Prezident společnosti Trelleborg Paolo Pompei rázně odmítl komentovat „nepodložené a spekulativní fámy“ a dodal, že  „Trelleborg je velmi oddaný svému  byznysu.“ Ovšem jiné události jakoby vědomě strojily Trelleborg do róby bohaté nevěsty.

Během nedávného dne kapitálových trhů skupiny Trelleborg pod názvem Nové horizonty pro Trelleborg, které se konaly  9. prosince 2021,  korporátní materiály popisovaly  Trelleborg Wheel Systems jako  společnost „připravenou ke startu („Ready for take-off). Nejednalo se o explicitní odkaz na možný prodej společnosti, nicméně kontext je minimálně sugestivní. Vedoucí manažeři Trelelborgu se netajili tím, že „hledají páku k povznesení silné značky Trelleborg Wheel Systems a na dobře rozprostřenou výrobní stopu svých čtrnácti závodů po celém světě.“ To jistě lahodí sluchu každého potenciálního investora, i když to tak nemusí být myšleno.

Další dokumenty Trelleborg AB ukazují, že představenstvo společnosti uspořádalo mimořádnou valnou hromadu, na níž pověřilo představenstvo zpětným odkupem svých akcií.  To se obvykle dělá s cílem přizpůsobit kapitálovou strukturu společnosti a tím zvýšit hodnotu pro akcionáře.

Další firmou, o níž se hovoří jako o možném zájemci o Trelleborg, je Titan International. Ten má licenci na zemědělské pneumatiky Goodyear a současně je na řadě trhů lídrem v oblasti ocelových kol pro zemědělství. Šéf Titanu Maurice Taylor upozornil, že Yokohamě mohou udělat čáru přes rozpočet antimonopolní orgány, a to kvůli velkému objemu svých vývozů z Indie do Evropy. Taylor rovněž nepřímo prohlásil, že akcie Trelleborgu jsou momentálně nadhodnocené a že „stejnou matematikou“ by měla být cena akcií Titanu trojnásobná. Dodal, že tržby Titanu budou v roce 2022 činit dvě miliardy dolarů, což je více, než má Trelleborg.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz