Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Automní taxi také v Londýně

Automní taxi také v Londýně

 
2018

pátek, 5. ledna 2018

S technologií Acorus, kterou přivedly na trh společně značky Michelin a Maxion Wheels, přicházejí do Londýna francouzská robotická taxi značky Navya.

 

V loňském září společně představili Michelin a Maxion Wheels řešení flexibilního kola, které je vybaveno technologií Acorus, která předchází poškození pneumatiky a disku kola při přejezdu ostrých nerovností. Společnost Michelin je přesvědčená, že technologie Acorus umožňuje nezávislým výrobcům autonomních plně elektrických vozidel urychlit jejich uvedení na trh. Toto řešení bylo například přijato francouzským výrobcem autonomních vozidel Navya pro jeho autonomní elektrický shuttle bus nebo chcete-li autonomní taxi, které je již provozováno na silnicích v pěti městech po celém světě. Elektrický shuttle bus se nyní chystá na svůj debut v Londýně.

Elektrické autonomní vozidlo Navya bylo veřejnosti představené na počátku listopadu minulého roku. Jde o autonomní automobil, který na rozdíl od všech dosud testovaných postrádá volant a pedály a v jehož interiéru je místo pro šest cestujících. Pro manuální vstup do řízení vozidla mohou pouze autorizované osoby, nikoliv cestující, vstoupit prostřednictvím joysticku.

Christophe Sapet, generální ředitel Navya, říká: „Existuje nekonečný počet možností, kde by se věci mohly pokazit. Je to například špatný povrch vozovky, úlomky nebo složité počasí. To vyžaduje pro další rozvoj spoustu úsilí a času, kterého tolik nemáme.“

Z tohoto důvodu se značka Navya obrátila na společnost Michelin s cílem nalézt řešení, které by předcházelo z pohledu použitých kol a pneumatik případným problémům. Michelin navrhl technologii flexibilního kola Acorus, která se ukázala být zejména pro elektrické autonomní automobily ideální. Jak uvedl Pierre-Edouard Sorel, marketingový ředitel společnosti Michelin, Acorus je odolné robustní řešení, které umožňuje autonomním výrobcům vozidel urychlit jejich vstup na trh.

Technologie Acorus funguje pomocí dvou pryžových přírub namontovaných na mírně užším tělese kola. Když vozidlo narazí svými koly do výmolu ve vozovce nebo do jiné krátké překážky, límce disku s ohebnou ochranou chrání jak pneumatiku, tak i hliníkové kolo, aniž by cestující vůbec pocítili jakýkoliv dopad. Přínosem této technologie pro autonomní mobilitu je to, že eliminuje rizika jakéhokoliv poškození pneumatik a zvyšuje tak významně spolehlivost autonomní robotické mobility bez lidské obsluhy.

Přes 60 autonomních elektrických autobusů Navya přepravilo od září 2015 přes 200 000 cestujících v Evropě, Spojených státech, v Asii a Tichomoří. Celý projekt již pracuje na řešení nové generace a veřejnosti bylo nedávno prezentováno, že první taxi bez řidiče, Autonom Cab, bude na silnicích do třetího čtvrtletí roku 2018. Do svého interiéru pojme až šest cestujících a je schopné se pohybovat rychlostí až 90 km/h, přičemž běžná pracovní rychlost se pohybuje v intervalu 50 a 70 km/h. Před nasazením v Londýně bude Autonom Cab testován v ulicích Paříže a bude představen na veletrhu Consumer Electronics Show (CES), který se koná v Las Vegas. Technici společnosti Michelin, kteří vyvíjeli technologii Acorus a pracovali na projektu se značkou Navya, budou přítomni na zmíněné výstavě na stánku Navya.

 

 

Napsal: redakce

 
 

Související články

 
 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz