Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » "Barumka" se nejede. Jubilejní ročník až v roce 2021

"Barumka" se nejede. Jubilejní ročník až v roce 2021

 
Barum

pondělí, 13. července 2020

V roce 2020 se proslulá rallye ve Zlíně poprvé v historii neuskuteční, důvody jsou zřejmé - koronavirus. Jubilejní padesátý ročník se odjede až příští rok, kdy se zároveň oslaví 50. výročí premiéry této soutěže. Partnerem bude opět značka Barum.

 

Nejvýznamnější. Největší. Nejsledovanější. Takovými atributy se mezi českými automobilovými soutěžemi může pyšnit tradiční Barum Czech Rally Zlín. Letošní ročník měl být pro „Barumku“, jak se závodu lidově přezdívá, padesátým v pořadí, ale kvůli koronavirové epidemii musel být přeložen na příští rok. Je tak zajištěno, že jubilejní ročník bude mít důstojnou oslavu. A ani po padesáté u toho nebude chybět tradiční česká značka pneumatik Barum, která je partnerem rallye po celou dobu její existence.

Značka Barum, registrovaná v roce 1948, měla k automobilovým závodům vždy velmi blízko a jezdci používající pneumatiky této značky pravidelně sbírali cenná vítězství. V roce 1971 tehdejší výrobce pneumatik Barum, při příležitosti otevření výrobního závodu v Otrokovicích, zorganizoval soutěž s názvem Servisní dny a Rallye Barum. Účastnilo se jí více než osmdesát posádek a vítězem se stal Jan Halmazňa. Jednalo o amatérskou rallye, která však odstartovala dlouholetou tradici tohoto velkolepého závodu. Od roku 1973 se soutěže pravidelně účasnil i Barum tým, jehož poznávacím znakem byla typická žlutomodrá barva.

Od prvního ročníku na počátku sedmdesátých let se toho však mnoho změnilo. Již v roce 1972 se stala soutěž součástí republikového šampionátu a její význam rostl i v následujících letech. Závod rychle nabyl mezinárodního významu a od roku 1984 je nepřetržitě součástí kalendáře mistrovství Evropy. Na začátku druhé poloviny osmdesátých let závod dokonce vedl i přes slovenské území.

V éře vozů WRC, které se používají v mistrovství světa, přišel v roce 2002 další mezník – závod získal nejvyšší evropský koeficient 20, jenž zaručuje účast předních evropských jezdců.

Měnily se i charakter a délka soutěže. Zatímco v prvním ročníku stačilo jezdcům zdolat 45 kilometrů rychlostních zkoušek, na konci sedmdesátých let počet závodních kilometrů dostahoval takřka pěti set (nejdelší byla Barumka v roce 1979, kdy každý soutěžící odjel 494 měřených kilometrů), přičemž dnes se soutěž pohybuje na necelé polovině této délky. Souhrnná délka všech rychlostních zkoušek, které se v historii Barum rallye odjely, je přibližně 13 000 kilometrů. Rallye se těší velké oblibě i mezi fanoušky. Celková kumulovaná návštěvnost v posledních letech pravidelně přesahuje 250 tisíc diváků.

Nejúspěšnějším pilotem v historii Barum rallye je Jan Kopecký, jenž ve Zlíně triumfoval osmkrát a od roku 2015 zůstává neporažen. Vyhrávali zde však i jiní – k trojnásobným vítězům se řadí například Roman Kresta či Nor John Haugland.Mezi značkami dominuje domácí Škoda s dvaceti primáty.

Propojení velké rallyové soutěže s významným výrobcem pneumatik, jako je tomu v případě Barum Czech Rally Zlín, se přímo nabízí, jelikož jsou pneumatiky při závodech často alfou a omegou úspěchu. „Značka Barum nedávno oslavila 70 let existence, takže 50. ročník Barum Czech Rally Zlín bude dalším významným milníkem, který oslavíme. Letos to bohužel kvůli situaci spojené s pandemií koronaviru nebude, ale podporujeme rozhodnutí pořadatelů o odložení závodu a zajištění důstojné a bezpečné oslavy tohoto výročí. Jméno naší značky se stalo synonymem pro nejvýznamnější rallyový podnik v České republice a těší nás, že toto partnerství ani po půlstoletí existence neztrácí na síle. Těšíme se na další společné roky,“ uvádí Magda Nagy, ředitelka marketingu Continental Barum. Pneumatiky Barum se na rallye vrátily zpět do akce v roce 2019, kdy během doprovodných jízd prověřil bývalý vicemistr Evropy Sepp Wiegand kvalitu závodních plášťů limitované edice Barum.

Ilustr. foto

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz