Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Bridgestone je největší, Nokian nejziskovější

Bridgestone je největší, Nokian nejziskovější

 
ilustracni

čtvrtek, 2. října 2014

Globální žebříček top 75 výrobců pneumatik 2014 podle magazínu Rubber & Plastics News nevykázal oproti minulému roku žádné výrazné změny, alespoň co se týče čela tabulky. Největším výrobcem pneumatik na světě zůstává Bridgestone před společnostmi Michelin a Goodyear. Aktuální žebříček je postaven na údajích z roku 2013.

 

Bridgestone si udržel vedoucí postavení příjmy z prodeje pneumatik ve výši 27,4 miliardy USD, což je více než 85 % příjmů společnosti. Bridgestone tak o téměř 2 miliardy USD překonal svého nejbližšího konkurenta Michelin. 

Velký vliv na výsledky měly tentokrát kurzové výkyvy hlavních měn vůči americkému dolaru (či naopak). I díky nim hodnota globálního trhu vyjádřena v dolarech loni oproti roku 2012 mírně poklesla a činila 187 miliard dolarů. A zatímco většina v Japonsku sídlících firem rostla v domácí měně v dvojciferných řádech, v dolarovém srovnání trh oslabil.

Zatímco mezi Bridgestonem a Michelinem činé rozdíl v tržbách jen necelých 7 %, Goodyear na třetím místě má již podstatně větší odstup – jeho tržby v oblasti pneu činily 17,6 miliardy. Čtvrtý Continental AG zaznamenal v pneumatikách obrat 11,2 miliardy.

Prvenství Bridgestonu je ještě podtrženo dvěma významnými podíly v jiných společnostech, a to 43 procenty v turecké společnosti BRISA a 15procentním podílem v Nokianu. Ten figuruje na 19. místě s tržbami 1,82 miliardy.

Na pátém místě žebříčku figuruje Pirelli  před jihokorejským Hankookem, japonskou Yokohamu, taiwanským Maxxisem a čínskou společností Zhongce Rubber Group. Ta uzavírá světovou top desítku, jejíž podíl na celosvětovém trhu činí 63 %.

Druhou desítku startuje Giti Tire s tržbami 3,76 miliardy, kam se vyšvihla zejména díky započtení  obratu indonéské firmy P.T. Gajah, kterou včlenila do koncernu. Díky ní si Giti mohla připočíst 1 miliardu dolarů.

Žebříček Rubber & Plastics News bere v úvahu pouze tržby z prodeje pneumatik, nezapočítává např. příjmy z maloobchodních aktivit a samozřejmě ani tržby z jiných aktivit společnosti. Čísla jsou postavena na průměrném ročním kurzu dolaru vůči ostatním měnám.

Nováčky v žebříčku jsou čtyři čínské společnosti na 35., 43., 65. a 66 místě a na 73. místě figurující nizozemská firma Magna Tyres. Naopak vypadla italská firma Marangoni S.p.A., která ukončila výrobu nových pneumatik, a společnost Maine Industrial Tire, kterou převzala firma Trelleborg Wheel Systems. Další tři firmy z Thajska, Číny a Pákistánu byly ze statistiky top 75 vytlačeny jinými.

V žebříčku 2014 je 29 firem z Číny, z nichž pět je mezi top 20. Deset firem je z Indie, po pěti má sídlo v USA a na Taiwanu. Čtyři společnosti pocházejí z Japonska, tři z Jižní Koreje, po dvou má Itálie, Indonésie, Rusko, Thajsko a Turecko. Po jedné pak Argentina, Bělorusko, Česká republika, Finsko, Francie, Německo, Irán, Nizozemí a Vietnam.

Průměrný zisk před zdaněním top 20 firem činil 12,5 % obratu a poskočil oproti minulému období o 2 procenta. Čistý zisk první dvacítky pak činil v průměru 5 %. Tabulce ziskovosti vévodí finský Nokian (25,3 %) před společostí Gajah Tunggal (18,4 %), pneu divizí Bridgestonu (18,3 %) a Maxxisem (17,3 %). Žádný z výrobců v top 20 nebyl v červených číslech.

Největšího obratu na zaměstnance dosáhl Nokian – bylo to 484 388 dolarů. Na dalších místech byly Toyo, Hankook a Nexen.

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz