Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Bridgestone World Solar Challenge

Bridgestone World Solar Challenge

 
2017

pondělí, 10. července 2017

Do letošního ročníku Bridgestone World Solar Challenge se již přihlásilo 50 vozidel, které změří své síly, resp. dokonalost svých technických řešení při závodu napříč Austrálií.

 

V roce 1982 se průkopníci solárních článků Hans Tholstrup a Larry Perkins pustili do vývoje po domácku postaveného vozidla, poháněného sluneční energií, s kterým překonali australský kontinent od západu na východ. Inspirován tímto úspěchem a vlastní průkopnickou vizí, Hans vyzval ostatní, aby posunuli hranice možností vozidel, poháněných sluneční energií. A tak se zrodil World Solar Challenge.

Společnost World Solar Challenge, která byla založena v roce 1987, získala jako pionýrský projekt jednoho z prvních významných sponzorů, South Australian Tourism Commission, s jehož podporou chtěla dál rozvíjet své aktivity a ukazovat světu vývoj solárních technologií jako alternativní zdroj energie pro dopravní řešení budoucnosti.

Dnes solární automobily testují konečné hranice energetické účinnosti a poskytují také neuvěřitelné pohledy na možnosti každodenních technologií vozidel. Tyto inovace jsou jádrem všech elektrických automobilů, ať už pocházejí z vodíkových palivových článků, hybridních motorů nebo dokonce z plně elektrických osobních automobilů, které čerpají energii ze solárních článků na střeše garáže - všichni používají technologii, která je neustále zdokonalována.

S využitím maximálně šesti metrů čtverečních solárních panelů jsou někteří z nejosvícenějších mladých lidí na světě na cestě k tomu, aby vyvinuli co nejúčinnější elektrické vozy. A každé dva roky se týmy z předních mezinárodních univerzit a technických institutů společně se soukromými podnikateli setkávají za účelem testování a podpory konečné synergie přírody, pohybu a inovací.

Další, již 30. ročník Bridgestone World Solar Challenge tedy odstartuje 8. října a na startu bude stát 50 vozidel z 26 zemí světa. Před soutěžícími bude trasa o délce 1900 mil z Darwinu do Adelaide a všechna vozidla jsou rozdělena do dvou skupin, Challenger a Cruiser.

Od roku 2013 je Bridgestone Corporation titulárním sponzorem a australské zastoupení Bridgestone Australia je také dodavatelem pneumatik při čtyři lokální týmy. Adelaide University Solar Racing Team, UNSW Solar Racing Team – Sunswift, Western Sydney University Solar Car Project a Flinders University budou startovat na speciálně připravených pneumatikách Bridgestone ECOPIA ologic, což jsou pneumatiky s velkým průměrem s omezenou deformovatelností a minimálním valivým odporem, který koresponduje spolu s aerodynamikou vozidla a úzkým běhounem pneumatiky s cílem dosáhnout maximální efektivity využití energie.

 

Celý článek naleznete v zářijovém vydání Pneu revue.

Napsal: redakce

 
201720172017
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz