Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Cenová spirála přepravy naplno, ale opačným směrem

Cenová spirála přepravy naplno, ale opačným směrem

 
ilustracni

pátek, 14. října 2022

Pandemie covidu-19 způsobila nebývalé zvýšení přepravních nákladů. To nevyhnutelně vedlo k rekordním ziskům většiny velkých přepravních společností, ale nyní se objevují náznaky, že „hostina“ je u konce. A jestliže náklady na dopravu klesly, dovoz pneumatik do Evropy je atraktivnější a konkurenceschopnější.

 

Podle šanghajského indexu kontejnerové přepravy, který sleduje ceny všech hlavních přepravních společností, klesly náklady na přepravu za poslední rok o 50 %. Současné sazby jsou stále vyšší než před pandemií, ale výrazně nižší než tehdejší rekordní hodnoty. Řada dalších ukazatelů přepravních služeb však vykazuje ještě větší pokles, a to o 57 až 76 %. A analytici uvádějí, že cenová spirála je prudší a méně předvídatelná, než se očekávalo: „Není jasné, kdy a kde by tržní sazby mohly dosáhnout dna,“ řekl investorům analytik společnosti Stifel Mark Nolan.

Jeden dovozce sdělil časopisu Tyres & Accessories, že jeho poslední cenová nabídka na dopravu byla o méně než polovinu nižší než před rokem. Na vrcholu přepravní krize bylo mezinárodnímu dovozci účtováno až 21 000 dolarů za kontejner pneumatik. Tato částka následně klesla na 14 000 a poté na 8 000 dolarů. Dokonce se hovoří o poklesu cen na úroveň před pandemií v řádu jednotek tisíc.

Klesající přepravní sazby by se mohly promítnout do nižších cen dovážených pneumatik. Vzhledem k tomu, že asijští a zejména čínští výrobci pneumatik nejsou tolik vystaveni nákladovým dopadům rusko-ukrajinské války a ceny lodní přepravy se vyvíjejí příznivě, čínští výrobci cítí šanci vrátit se na pozice, které měli před vypuknutím pandemie.

Od ledna do srpna Čína vyvezla 383,51 milionu nových pneumatik, což je o 0,7 % méně než loni. Hodnota vývozu činila 84 miliard jüanů (asi 12 miliard eur), což představuje nárůst o 21,6 procenta. Od dubna do července se hodnota vývozu pneumatik v jednom měsíci meziročně zvýšila o 19,4 %, 36,7 %, 22,6 % a 50,5 %. V srpnu se však hodnotový nárůst zpomalil na 15 % a kusově export spadl o 9 %.

V roce 2022 se čínský pneumatikářský průmysl potýkal s mnoha obtížemi a domácí trh zaznamenal silný pokles. Výrazný meziroční nárůst hodnoty vývozu podpořil provozní výsledky mnoha čínských společností. Zdá se však, že mimořádná situace čínského vývozu pneumatik nebude mít dlouhé trvání (viz jiný článek v sekci Průmysl). Právě klesající přepravní náklady však mohou růst vývozu posunout zpět pozitivnějším směrem.

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz