Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Čína se dere do globální desítky největších výrobců osobních pneumatik

Čína se dere do globální desítky největších výrobců osobních pneumatik

 
linglong

středa, 27. června 2018

Nový průzkum nezávislého institutu Astutus Research v Londýně naznačuje, že čínská společnost Linglong by se mohla brzy ocitnou v globálním žebříčku 10 největších výrobců osobních a lehkých užitkových pneu na světě. Momentálně je na na 12. místě, ale již příští rok může na desáté příčce nahradit Kumho.

 

Zatímco několik výrobců se sídlem v Číně zaujímá významnou roli v žebříčku výrobců nákladních pneu, v segmentu osobní/LUV  jim zatím patřily nižší pozice. Analytik  globálního prodeje pneumatik a automobilového průmyslu Astutus uvádí, že čtyři společnosti se sídlem v pevninské Číně dnes patří mezi dvacet největších hráčů v odvětví pneumatik pro  osobní/LUV co do počtu prodaných kusů - Linglong Tire, Zhongce Rubber, Sailun Jinyu a nejnověji Sentury Tyre.

Pozice čínských výrobců však trvale sílí . Začátkem roku 2018 skupina věřitelů souhlasila s prodejem svého podílu v jihokorejském Kumho Tire a firmu v podstatě ovládl čínský výrobce Doublestar. Zatímco Doublestar má nyní plné ruce práce s konsolidací výrobních kapacit v  Číně a Thajsku, Linglong Tire se chystá vstoupit do nejvyšších pater průmyslu a překonat Kumho jako desátého největšího výrobce.

Kumho se v posledních letech potýká s problémy a v žebříčku největších globálních výrobců osobních pneu se propadlo ze sedmého na desáté místo. Mezi roky 2010 – 2017 klesl prodej této značky v globálním měřítku dokonce o 20 %.  Naopak odbyt jejích domácích konkurenčních značek Hankook a Nexen rapidně rostl.

Zatím si Kumho desátou příčku drží, ale analýza společnosti Astutus naznačuje, že Linglong Tire má našlápnuto tuto prestižní metu brzy atakovat.  Linglong byl v roce 2015 patnáctým největším výrobcem v osobním segmentu; v roce 2016 poskočil  o jedno místo a o další dvě příčky zdolal do konce roku 2017. Mezi lety 2010 a 2017  společnost více než zdvojnásobila celosvětový kusový prodej. Astutus očekává, že během roku 2018 se společnost Linglong dostane  před Cheng Shin (výrobce značky Maxxis) na jedenácté místo. A pokud se naplní rozvojové plány, může v roce 2019 překonat i Kumho a stát se prvním čínským výrobcem ve světové Top 10 v osobním segmentu.

Obě společnosti Kumho a Linglong jsou z hlediska příjmů z pneumatik na nižších příčkách než v žebříčku prodaných kusů, což odráží jejich nižší průměrnou prodejní cenu. Cenově je Linglong v  řadě s domácími čínskými rivaly, jsou podstatně nižší než celosvětový průměr hlavních výrobců z Japonska, Evropy a Severní Ameriky. To odráží odlišný prodejní mix, pokud jde o rozměry pneumatik, prodejní kanály a geografické oblasti, ale také větší značkovou sílu mimočínských konkurentů.

Klíčovou výzvou pro společnost Linglong je zvýšit její profil a image. Pomůže tomu i nedávná dohoda o  sponzorování italského fotbalového klubu Juventus (foto z ceremoniálu).  A pokud společnost Linglong dokáže spojit nízké  výrobní náklady s vyššími prodejními cenami, stane se silným globálním hráčem.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz