Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Contidrom slaví 50 let

Contidrom slaví 50 let

 
2017

úterý, 4. července 2017

Contidrom, testovací zařízení značky Continental severně od Hannoveru, nyní slaví 50 let od svého otevření.

 

Když se v roce 1967 otevíral Contidrom, zaměstnal Continental v tomto novém zařízení osm zaměstnanců. Všechny jejich aktivity se soustřeďovaly na testování automobilů na okruhu, dlouhém 2,8 kilometru, který svou stavbou simuloval všechny možné situace v běžném provozu. Tehdy ještě nebyly počítače a tak všechna získaná data z měření se zpracovávala analogově. Během uplynulých padesáti let se celé zařízení rozrůstalo a přibývaly nejen testovací disciplíny, ale především se s využitím výpočetní techniky získávalo a zpracovávalo stále rychleji a stále více relevantních dat . Continental dnes říká, že Contidrom je pro jejich práci důležitější, než byl kdokoliv jindy v minulosti.

K originálnímu oválu s klopenými zatáčkami přibyly dvě handlingové dráhy, bylo vybudováno zařízení na měření brzdné dráhy a aquaplaningu, kde je vozidlo vedeno kolejemi. Kruhová testovací dráhy, vybudovaná v roce 1985 umožňuje různé testy na mokrém povrchu a v roce 2003 byla na Contidromu otevřena testovací off-roadová dráha, která různými úhly stoupání a zatáčení, s různými povrchy a vodním bazénem představuje ideální reálné prostředí pro testování pneumatik 4x4/SUV.

Poslední přírůstkem na Contidromu je AIBA, která byla otevřená v roce 2012. Jde o uzavřenou 300 metrů dlouhou testovací dráhu, která umožňuje jakákoliv měření za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Během roku je vždy využitelná pro měření brzdné dráhy na suchu, mokru a ledu a každý rok je zde uskotečněno na 100 000 různých měření. Vozidlo bez řidiče je schopné plně automaticky akcelerovat na rychlost 115 km/h a poté brzdit do úplného zastavení, o což se stará do vozidla instalovaný robot. Pomocí hydraulických systémů lze na testovací dráze měnit mezi standardizovanými povrchy vozovky.

V současné době je na Contidromu zaměstnána přibližně stovka odborníků a stále rostoucí trend objemu práce naznačuje, že tento trend růstu bude pokračovat i do budoucnosti. Continental se netají tím, že plánuje postavit ještě jednu velmi podobnou krytou halu pro měření handlingu na mokru, což si růstem poptávky a výroby pneumatik vyžaduje stále narůstající potřeba testů v reálném prostředí.

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz