Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Continental končí s FIFA, s fotbalem nikoli

Continental končí s FIFA, s fotbalem nikoli

 
Continental

pondělí, 26. ledna 2015

Continental je jedním z pěti klíčových sponzorů, kteří se rozhodli ukončit spolupráci s fotbalovou federací FIFA. V první vlně odešly Sony a Emirates, minulý týden je následovaly společnosti Castrol, Johnson & Johnson a zmíněný Continental. Ačkoli to žádný se sponzorů oficiálně nepřiznal, spekuluje se, že hlavním důvodem byla podezření z korupčních aktivity kolem vlivné fotbalové federace.

 

Zatímco Sony se potýká s hospodářskými potížemi  a Emirates zdůvodnil ukončení, resp. neprodloužení spolupráce z důvodu nespokojenosti s navrženými podmínkami, další tři firmy opustily scénu nečekaně a v tichosti. V pozadí může být negativní publicita, která  provází hnutí New Fifa Now, mířící na špičky této mocné organizace a žádající její nekompromisní reformu. V čele hnutí stojí konzervativní europoslanec Damain Collins, který na půdě EP před několika dny řekl: „FIFA je toxická značka. Proto firmy, které dbají na svou reputaci, se s ní nechtějí spojovat. Apeluji na sponzory FIFA, aby přehodnotili spojení s ní, a na fotbalové fanoušky a zákazníky těchto značek, aby dali najevo, že se jim spojení jejich značky s FIFA nelíbí.“

O ostudu nestojíme
To je silná káva. Snadno si lze představit, jaké zděšení  takové prohlášení a především jeho medializace v příslušných PR odděleních zainteresovaných firem zanechá. Continental, který sponzoroval předchozí tři světové šampionáty, měl situaci nejsnazší, neboť se mohl vymluvit na přirozené završení sponzorského cyklu a přesun priorit: „Byla to pro nás perfektní platforma, ale nyní se zaměříme na fotbal na regionální úrovni.“

Kampaň New Fifa Now pokračuje až happeningovými akcemi, když výrobce sportovního vybavení Skins sám sebe prohlásil za prvního „nesponzora“ FIFA. Pro tyto účely založil prezident této společnosti webové stránky www.officialnonsponsor.com a zveřejnil celostránkový inzerát v předním švýcarském listu. Anikampaň proti FIFA má být podle organizátorů vtipná a odlehčená, ovšem její sdělení je zcela vážné. „Seppe, chceme jen zpátky svůj fotbal,“ zní esence toho nejdůležitějšího, co chce hnutí New Fifa Now sdělit dosud mocnému vládci této organizace Seppu Blatterovi. Ten sice čelí velkému tlaku, ale zatím pouze princ Ali Bin Al-Hussein z Jordánka je jediným potenciálním kandidátem na jeho výměnu,  schopným získat minimálně pět nominací národních asociací.

Z pěti odstoupivších sponzorů byl s FIFA nejdéle právě Continental, a to od roku 2003.

S fotbalem nekončíme!
V přibližně stejné době, kdy německý výrobce pneumatik oznámil odluku od FIFA, vzlétly nad australskými městy Sydney, Melbourne, Canberra a Brisbane horkovzdušné balóny ve tvaru míče s reklamou Continental, kterým se Continental hrdě přihlásil k podpoře fotbalového turnaje  AFC Asian Cup Australia 2015. Přepravu  týmu zajišťují jako dříve na světových šampionátech autobusy Conti a německý výrobce organizuje pro fanoušky Conti-Challenge. Tím dává najevo, že fotbal zůstává i nadále jednou z jeho sponzorských priorit. „Fotbal je světovým sportem číslo jedna, vášeň, technika a týmový duch dokonale ladí s tím, co nazýváme DNA značky Continental,“ říká Antonio Lopes de Seabra, výkonný prezident značky v regionu Asie a Pacifiku v sektoru osobních pneumatik pro náhradní potřebu. Continental rovněž podepsal čtyřletou sponzorskou smlouvu s čínským národním týmem a podpoří Asian Cup 2015. Společnost též uvedla soutěž „12. člen pro čínský tým“, jejíž vítěz doprovodil čínskou jedenáctku právě na asijské hry v Austrálii.
 

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz