Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Další problém: magnézium

Další problém: magnézium

 
Kola

úterý, 2. listopadu 2021

Řada evropských průmyslových sdružení včetně sdružení výrobců vozidel ACEA, sdružení výrobců kol EUWA a dalších vydalo naléhavou výzvu k akci kvůli bezprecedentnímu riziku odstavení evropských závodů v důsledku kritického krácení dodávek hořčíku z Číny.

 

Hořčík je klíčový a široce používaný materiál pro legování kovů. Legování je metalurgický postup zlepšování vlastností kovů či slitin kovů přidáním příměsí dalších látek – legur, legujících prvků.  Asociace vyhlásily, že bez naléhavých opatření Evropské unie ohrožuje tento problém tisícovky podniků celé Evropě, jejich dodavatelské řetězce a miliony pracovních míst, která na nich závisejí.

Tento problém, vysvětlují asociace, pramení ze snahy čínské vlády omezit domácí spotřebu energie. To vedlo k úplnému zastavení nebo drastickému snížení těžby hořčíku od září 2021, což má za následek mezinárodní krizi dodávek nebývalého rozsahu. Evropská unie je z 95 procent svých potřeb hořčíku závislá na Číně, a proto jsou její průmyslová odvětví vyrábějící a využívající hliník, železo a ocel spolu s jejich dodavateli surovin zvláště postižena nedávným vývojem. Ceny hořčíku se letos zvýšily až sedminásobně, dodávají.

„Očekává se, že v Evropě dojdou zásoby hořčíku do konce listopadu a budou následovat odstávky výroby, zavírání podniků a související ztráty pracovních míst,“ zdůrazňují asociace. „Za tímto účelem námi zastoupená průmyslová odvětví společně vyzývají Evropskou komisi a národní vlády, aby urychleně pracovaly se svými čínskými protějšky na okamžitých opatřeních ke zmírnění krátkodobého kritického nedostatku této suroviny a také dlouhodobých dopadů dodávek na evropský průmysl.“

Ilustrační foto archiv redakce

 
 
 

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz