Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Goodyear letí do vesmíru zkoumat siliku

Goodyear letí do vesmíru zkoumat siliku

 
Goodyear

pondělí, 22. července 2019

Padesát let poté, co Goodyear přispěl k úspěchu mise Apollo vyvinutím šestnáctipalcové měsíční pneumatiky, se americký výrobce pneumatik vrací do vesmíru. Ve středu 24. 7 . vzlétne směrem k vesmírné stanici ISS raketa SpaceX CRS-18, která vynesla i vše potřebné k experimentům organizovaným právě Goodyearem. V prostředí mikrogravitace budou astronauti zkoumat chování částic siliky, jednoho z klíčových komponentů moderních pneumatik. Unikátní formy urychlené siliky, které by z pokusů mohly vzejít, mají šanci výrazně posunout limity moderních silničních pneumatik.

 

„Goodyear doslova letěl na měsíc a zpět, aby vyzdvihl vlastnosti pneumatik na novou úroveň. Výzkum vesmíru byl pro nás inspirací pro spoustu inovací a jsme hrdi na to, že toto dědictví má své pokračování v novém projektu,“ řekl Chris Helsel, šéf pro technologie společnosti Goodyear.

V červenci 1969, Goodyear byl „u toho“ hned na několika frontách. Vyvinul brzdy, které pomohly k bezpečnému usazení raket na startovací rampě. Systém čištění a klimatizace, též vyvinutý Goodyearem, pomáhal motorům s cirkulací dusíku, kyslíku a vodíku. Rám okna velitelské kabiny byl také „made by Goodyear“, stejně jako panel, na který byly namontovány přistávací ovladače.  

Když zbytek z Apolla 11 spadl po úspěšném absolvování mise do oceánu, ve vodorovné poloze jej udržovaly plovací vaky, které umožnily astronautům doplout k záchranným raftům. Později astronauti používali vozík k přepravě fotografického vybavení, nářadí a 35 pytlů, které naplňovali měsíční horninou – a právě šestnáctipalcové pneumatiky pro tento vozík vzešly také z „dílen“ Goodyearu (na snímku).

Astronauti na palubě ISS provedou experimenty podle zadání inženýrů Goodyearu, zatímco tým vědců na zemi provede obdobné simulované testy. Ty se pak porovnají s výsledky kosmického experimentu, které budou dopraveny zpátky na zem ve zmraženém stavu.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz