Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Kalendář Pirelli 2013 s českou topmodelkou i letos pomůže nemocným

Kalendář Pirelli 2013 s českou topmodelkou i letos pomůže nemocným

 
kal-2013

čtvrtek, 13. prosince 2012

Ve čtvrtek 13. prosince byla představena již 40. edice kalendáře Pirelli pro rok 2013. Jeho tvůrce, Steve McCurry, jeden ze světově nejuznávanějších fotografů, zachycuje současnou společenskou a ekonomickou transformaci Brazílie. Jeho práce je oslavou krásy a barev, které představují duši magické jihoamerické země, jež je středobodem kalendáře Pirelli již potřetí, po předchozích edicích Patricka Demarcheliera z roku 2005 a Terryho Richardsona v roce 2010. Česká prezentace kalendáře se konala v brazilské restauraci v centru Prahy a akci moderovala Lejla Abbasová. V letošním kalednáři figuruje i česká topmodelka Petra Němcová (na úvodní fotce).

 

Během dvou týdnů focení kalendáře v ulicích a chudinských čtvrtích Ria realizoval McCurry jednu ze svých fascinujících objevných cest, plnou úchvatných příběhů, zážitků, lidských charakterů a vzdálených zemí. „Snažil jsem se zachytit Brazílii, její krajinu, hospodářství a kulturu spolu s lidským prvkem,“ říká McCurry. V pozadí tepou historické části Ria, jako jsou Lapa a Santa Teresa, se spoustou zpustlých hotelů, graffiti a starými tramvajemi, životem, kde se lidé potloukají po nočních ulicích. Ve své naprosté autentičnosti se město zcela liší od obvyklých stereotypů proslavených pláží v čele s Copacabanou.McCurry, vyzbrojený mnohaletými cestovatelskými zkušenostmi a vedený vrozenou zvědavostí, se procházel ulicemi Ria a sledoval momenty každodenního života, které odhalují i trochu napětí. Brazilská metropole se mu na jeho toulkách otevřela, v kalendáři se tak střídají portréty modelek a hereček s obrázky obyčejných lidí: trénující mladý boxer, prodavačka ovoce na tržnici, tanečníci samby, učitelé capoeiry cvičící své bojové umění, běžící žena, učitel výtvarné výchovy, turista v muzeu, sekretářka dívající se z okna, milenci procházející se při západu slunce. Tyto scény zaznamenávají vývoj lidí, kteří se mění, aniž by ztráceli svůj skutečný původ a rysy, jež jsou pro ně tak jedinečné.

McCurry sází především na atmosféru, která je pro něj podstatnější než to, do jaké míry se modelka obnaží. „Řekl bych, že jsem pouliční fotograf, který vytváří ‚nalezené situace‘. Nahotu můžete fotografovat kdekoli. Tyto modelky jsem nefotil nahé. Není to o jejich tělech nebo jejich sexualitě,“ zdůrazňuje McCurry. „Snažil jsem se jejich profesionální pohyby, dramatičnost a pózování trochu potlačit, aby to bylo opravdové,“ dodává.

Kalendář Pirelli 2013 obsahuje 34 barevných fotografií: 23 portrétů hereček a modelek, devět fotografií zobrazujících každodenní život a dvě fotografie tvořené pouze graffiti a nástěnnými malbami. Jedná se o evokaci oblíbeného uměleckého vyjádření, které přitáhlo McCurryho pozornost.

Kalendář představuje 11 modelek, hereček a zpěvaček: Brazilky Isabeli Fontana (která se objevila v kalendáři Pirelli 2003 Bruce Webera, v edici Patricka Demarcheliera pro rok 2005, v kalendáři 2009 Petera Bearda, Karla Lagerfelda pro rok 2011 a v kalendáři Maria Sorrentiho pro rok 2012) a Adrianu Lima (také v edici 2005 Patricka Demarcheliera), herečku Soniu Braga a zpěvačku Marisu Monte, italsko-egyptskou herečku Elisu Sednaoui, českou modelku Petru Němcovou, tuniskou modelku Hanau Ben Abdesslem, etiopskou modelku Liyau Kebede a americké modelky Karlie Kloss, Kyleighu Kuhn a Summer Rayne Oakes.
Další informace naleznete na CD, které je součástí tiskových materiálů (životopisy Steva McCurryho, modelek, hereček a zpěvaček, rozhovor se Stevem McCurrym o kalendáři Pirelli 2013, informace o aktivitách Pirelli v Brazílii).

I letos pro charitu
Jeden výtisk kalendáře Pirelli 2013 věnuje Pirelli jako již tradičně  do veřejné internetové aukce i v České republice, kde ji podpoří světová topmodelka Petra Němcová. Výtěžek z dražby získá Masarykův onkologický ústav, který peníze použije na nákup víceúčelového hrudního fantomu.

„Je to již dvanáctá dražba kalendáře Pirelli v České republice a vždy byl výtěžek věnován Masarykovu onkologickému ústavu,“ uvádí Zdeněk Vacl, marketingový manažer Pirelli Tyre Czech. „Ten jej použil například na rozvoj oddělení magnetické rezonance nebo kryochirurgie či na nákup antidekubitních matrací a přenosného ultrazvukového přístroje usnadňujícího onkologické operace. Nyní potřebuje pro oddělení radiační fyziky víceúčelový hrudní fantom za 600 000 korun a byli bychom rádi, kdyby výtěžek dražby uhradil podstatnou část. Je to asi neskromné, ale od takového kalendáře očekáváme vedle uměleckého prožitku i příležitost zamyslet se nad smyslem krásy a hledat cestu, jak ji využít k něčemu dalšímu, možná konkrétnějšímu, v každém případě však užitečnému. Prostřednictvím aukce tohoto díla totiž myslíme na ty, kteří potřebují naši pomoc. Celkem se takto získalo již 2 672 663 korun,“ upřesňuje.

Pomocí víceúčelového hrudního fantomu lze imitovat různé druhy tkání a nálezů v oblasti břicha, a lze tak rychle ověřit správné funkce rentgenu nebo CT. V případě špatného zobrazování i z preventivních důvodů pomáhá k jeho rychlému seřízení a k docílení optimální funkce zobrazovacího přístroje. Dává tak pacientům jistotu, že jejich nález bude dostatečně viditelný, a tedy lékařem správně interpretovaný. Nyní má ústav k dispozici pouze jednorázové pomůcky, se kterými je nastavování daleko složitější a zdlouhavější. Fantom také rozšiřuje a obohacuje možnosti výuky budoucích rentgenologů, kteří se na jeho snímcích učí správně číst nálezy.

Masarykův onkologický ústav se sídlem v Brně se zabývá výhradně léčbou onkologických onemocnění. Patří dlouhodobě ke špičce ve svém oboru nejen v České republice, ale i v zahraničí, což dokazuje nedávno zvládnutá mezinárodní reakreditace JCI, která patří k nejprestižnějším ukazatelům kvality zdravotní péče na světě. Na začátku příštího roku tento ústav získá nový Morávkův pavilon, kde bude umístěno Regionální centrum aplikované molekulární onkologie. Vznikne tak kvalitnější zázemí pro primární i sekundární onkologický výzkum.

Do veřejné internetové aukce se mohou zapojit všichni, kdo by rádi získali unikátní kalendář Pirelli 2013. Vítěz dražby prospěje mnoha nemocným. Aukce proběhne 18. prosince od 9 hodin na serveru iDnes.cz. Nový majitel obdrží kalendář podepsaný Petrou Němcovou a bude mít možnost se s ní osobně setkat. Petra Němcová si angažmá v letošní edici prestižního kalendáře zasloužila nejen svými půvaby, ale také svou charitativní činností. Je zakladatelkou nadačního fondu Šťastná srdce (Happy Hearts Fund) pomáhajícího dětem, které přežily přírodní neštěstí. Za 6 let existence pomohl fond postavit ze získaných prostředků 70 škol a byl oporou pro 43 000 dětí z postižených oblastí po celém světě. Modelku i fond zastupuje v České a Slovenské republice agentura Unique One.

Napsal: redakce

 
kal-2013kal-2013kal-2013kal-2013kal-2013kal-2013
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz