Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Nokian uzavřel dohodu o výrobě off-take

Nokian uzavřel dohodu o výrobě off-take

 
Nokian

čtvrtek, 29. prosince 2022

Pneumatiky pro osobní automobily pod značkou Nokian pro středoevropský trh bude nově vyrábět společnost Qingdao Sentury Tire. Dohoda mezi společnostmi Nokian Tyres plc a Qingdao Sentury Tire Co., Ltd. upravuje výrobu vybraných řad pneumatik Nokian od první poloviny roku 2023 a jejich první uvedení na trh od druhé poloviny. Výrobní závod Sentury Tire bude pravidelně auditován podle požadavků společnosti Nokian Tyres na kvalitu, udržitelnost a bezpečnost. Výzkum, vývoj a testování bude nadále vykonávat Nokian.

 

Spolupráce mezi společnostmi Nokian Tyres a Qingdao Sentury Tire má mít charakter dlouhodobého partnerství  a zajistit dostupnost pneumatik společnosti na středoevropském trhu. Společnost Nokian Tyres podle informace serveru tyrepress.com z prosince 2022 „vyjednává další dohody o smluvní výrobě" a předpokládá, že tento způsob výroby bude v letech 2023 až 2027 zajišťovat celkem 1 až 3 miliony pneumatik ročně.

Externí výroba pneumatik (off-take) je poměrně častým instrumentem výrobců k zajištění potřebné kapacity své výroby. Ta byla v případě Nokianu  citelně postižena výpadkem ruského závodu, kde vyráběla 17 milionů osobních pneu ročně. Kromě smluvní výroby společnost Nokian Tyres pokračuje v úsilí o zvýšení vlastní výroby. Jak bylo oznámeno na začátku listopadu, společnost investuje 650 milionů eur do nového výrobního závodu v Rumunsku s nulovými emisemi CO2. Zahájení komerční výroby v tomto závodě je plánováno na rok 2025. Současně společnost pokračuje ve zvyšování kapacity svých továren ve Finsku a v USA.

„Začali jsme budovat nový  Nokian Tyres bez výroby v Rusku a smluvní výroba je nezbytnou součástí těchto plánů. Doplňuje naši vlastní výrobu a pomáhá nám rychleji a pružněji reagovat na poptávku. S novou továrnou v Rumunsku, zvyšováním kapacity ve Finsku a USA a smluvní výrobou pokládáme pevné základy pro budoucí růst společnosti Nokian Tyres," říká Jukka Moisio, prezident a výkonný ředitel společnosti.

Qingdao Sentury Tire vyrábí pneumatiky pod značkami Sentury, Landsail, Delinte a Groundspeed ve dvou výrobních závodech, a to v Číně a v Thajsku. Domácí podnik produkuje 12 milionů a thajský na 10 milionů osobních, SUV a off-road  pneu ročně. Společnost též dodává letecké pneumatiky a pneumatiky pro motorsport. Qingdao Sentury též plánovala výstavbu výrobního závodu v USA a v roce 2016 pro řízení tohoto projektu najala Rami Helminena, který předtím působil v Nokianu. V roce 2019 – oficiálně z důvodu nejistoty v obchodních vztazích mezi USA a Čínou – byl projekt ukončen a společnost uzavřela i svoji americkou kancelář v LaGrange (Georgia, USA). Qingdao Sentury Tire si zakládá na vysoké míře automatizace svých závodů, které patří v tomto směru k nejvyspělejším na světě.  

Foto: Qingdao Sentury Tire 

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz