Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Nová technologie „bez vzduchu“ Michelin

Nová technologie „bez vzduchu“ Michelin

 
Koncepty

pátek, 28. června 2019

Michelin Uptis Prototype – tak se jmenuje nová technologie Michelinu, která má definitivně odsoudit ro říše zapomnění defekty pneumatik, rezervy a kontrolu tlaku. Upti, zkratka pro Unique Punctureproof Tire System (unikátní systém pneu odolných proti defektu), byl představen na konferenci o udržitelné mobilitě Movin´On. Michelin zdůrazňuje, že se jedná o více než studii. Uptis vyrostl na konceptu Tweel, je jeho dalším vývojovým stupněm. Jak známo, Tweel se již dočkal průmyslového využití u zahradní techniky a další menších aplikací. V případě technologie Uptis Michelin hovoří o „nové generaci bezvzduchové technologie pro osobní automobily“ s tím, že její masové využití je reálné již v horizontu pěti let. Vývoj probíhá v těsné spolupráci s koncernem General Motors.

 

Obě firmy nyní testují prototyp instalovaný na elektromobilu Chevrolet Bolt EV. V průběhu roku se zkoušky rozšíří na celou flotilu těchto vozů a budou probíhat ve státě Michigan. Michelin uvádí, že předností technologie Uptis je nejenom bezpečnost a eliminace „splasklých“ pneumatik, ale také v podstatě nulová údržba. K tomu nutno přičíst příznivé efekty v oblasti úspory materiálů ve srovnání s klasickými pneumatikami. Pro Michelin je Uptis jednou z cest k naplnění konceptu VISION, jehož hlavní pilíře jsou: „bez vzduchu“, propojené, 3D tištěné a 100 % obnovitelné. Takto má vypadat „pneumatika“ budoucnosti očima Michelinu.

„Uptis dokazuje, že vize udržitelné mobility v pojetí Michelinu není nedostižným snem. Společně s partnery, jako je GM, s nimiž sdílíme stejné představy a ambice, můžeme dostihnout budoucnost již dnes,“ říká Florent Monegaux, hlavní výkonný manažer (CEO) Michelinu.

Uptis je použitelný na aktuálních  vozidlech, ale současně se hodí i pro budoucí formy mobility. Vozové praky budoucnosti, ať již autonomní, plně elektrické, sdílené a další, budou od pneumatik vyžadovat nulové nároky na servis a údržbu.

Uptis se neobejde bez unikátních řešení v oblasti architektury kola a využití kompozitních materiálů, které umožňují nést tíhu automobilu bez opory, kterou jinak obstarává tlak vzduchu.

 
koncepty
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz