Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Poslance EU znepokojuje pneumatikárna v Srbsku

Poslance EU znepokojuje pneumatikárna v Srbsku

 
linglong

úterý, 26. ledna 2021

26 poslanců Evropského parlamentu napsalo dopis Oliverovu Várhelyimu, eurokomisaři pro sousedství a jednání o rozšíření, v němž vyjadřují obavy z rostoucího čínského vlivu v Srbsku a hrozících škodám na životním prostředí v důsledku několika průmyslových projektů, které realizují čínské společnosti. Skupina žádá o prověření zjevně „velkorysých“ srbských subvencí a dodržování předpisů v oblasti životního prostředí.

 

Dopis iniciovali slovenská europoslankyně Miriam Lexmannová  a její německý kolega  Reinhard Bütikofer, oba  také spolupředsedové Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC). Dopis upozorňuje na řadu čínských průmyslových investic a konkrétně jmenuje závod na výrobu pneumatik Shandong Linglong ve Zrenjaninu (Vojvodina) a vyzývá komisaře, aby připomněl  srbské vládě její závazek „dodržovat vlastní národní právní předpisy i pravidla EU v probíhajícím procesu  přistoupení “.

Lexmannová s odkazem na název - Závod na výrobu pneumatik Shandong Linglong ve Zrenjaninu  - napsala o trendu pojmenovávat čínské investice jako projekty národního zájmu: „Toto privilegium staví čínského investora nad zákony, které ostatní investoři musejí dodržovat.“ Otázky, kterými se chce 26 poslanců zabývat, zahrnují dotace nabízené společnosti Linglong i dodržování předpisů v oblasti životního prostředí: „Samotné založení závodu vyvolává řadu otázek vzhledem k údajnému pronajímání pozemků společnosti Shandong Linglong zdarma i ke stejně velkorysým podmínkám při čerpání veřejných služeb, platbě daní nebo dovozních poplatcích,“ napsal Lexmannová.

Protesty a zákonné akce probíhaly i v samotném Srbsku.   Podle slovenské europoslankyně  bylo zaevidováno více než dvě desítky žalob a správních podání, které poukazují na nesrovnalosti v celém projektu.

Obavy signatářů v oblasti životního prostředí se se týkají hlavně vlivu na kvalitu ovzduší a ochranu vodních zdrojů, neboť „projekt v současné době počítá s napojením na veřejný vodovodní systém v Zrenjaninu  bez jakýchkoli záruk v oblasti čištění odpadních vod, což představuje další potenciální riziko pro zdraví obyvatel a stojí  tak proti veřejnému zájmu.“

„Tyto investice a jejich dopady jsou znakem rostoucího vlivu Číny v Srbsku i jinde. Čínské investiční projekty postrádají transparentnost a udržitelnost a kromě poškození životního prostředí mají také korozivní účinek na správu věcí veřejných. Z tohoto důvodu je důležité, aby Evropská unie vyzvala srbskou vládu, aby se zabývala dopadem těchto investic a aby respektovala a dodržovala své vlastní právní předpisy i předpisy přijaté v rámci procesu přibližování  k EU,“ dále uvedla Miriam Lexmannová.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz