Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Renault se stahuje z Číny

Renault se stahuje z Číny

 
Auta

čtvrtek, 16. dubna 2020

Čína je trhem, který láká snad každou automobilku díky svému obrovskému potenciálu. Renault se na tento trh vrátil se svými vozy v roce 2016, nyní se ovšem stahuje. Na vině není ani tak koronavirová pandemie, ale neuspokojivé prodejní výsledky a plánovaná obchodní restrukturalizace celé aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

 

Nutno upřesnit, že Renault ukončí prodej konvenčních osobních vozů, nadále si ale ponechává aktivity na poli užitkových aut a elektromobilů. Z toho důvodu převede francouzská automobilka svůj podíl v joint venture s automobilkou Dongfeng na čínského partnera. Společná továrna ve Wuhanu vyráběla pro čínský trh modely Kadjar, Captur a Koleos.

Výroba a prodej užitkových renaultů poběží dále v joint venture podniku Renault Brilliance Jinbei Automotive, pokračovat bude také vývoj elektromobilů ve spolupráci se stávajícími joint venture eGT New Energy Automotive a Jiangxi Jiangling Group Electric Vehicle.

Hlavním důvodem odchodu Renaultu ze segmentu osobních vozidel v Číně jsou prodejní výsledky. Vloni se prodeje propadly o 17 procent a za tři Renault na gigantickém čínském trhu prodal jen 300 000 aut. O zákazníky se postarají stávající dealerství Renaultu nebo aliančního partnera Nissanu, který má v Číně podstatně lepší pozici. Jen vloni tam prodal přes jeden a půl milionu aut. Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi by měla v květnu představit svůj střednědobý obchodní plán, jehož součástí by měla být strategie rozdělení světových trhů na regiony s tím, že každý by měla na starosti jedna značka aliance coby lídr. Podle již zveřejněných informací by měl Nissan být „tahounem“ aliance právě v Číně, zatímco Renault nepřekvapivě v Evropě a Mitsubishi v jihovýchodní Asii. Stejně tak by se měl rozdělit vývoj. Každá z aliančních automobilek bude mít na starosti jednu oblast výzkumu a vývoje, dvě další značky jí budou nápomocny zejména z hlediska lidských zdrojů. Renault by měl být například lídrem vývoje lehkých užitkových vozů.

Zdroj: ifleet.cz

      

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz