Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Úspory paliva na eko-pneu minimální?

Úspory paliva na eko-pneu minimální?

 
Ekologie

čtvrtek, 14. srpna 2014

Podle Emissions Analytics neříkají hodnocení uvedená na evropském štítku pro značení výkonových parametrů pneumatik celou pravdu. Ve Winchesteru sídlící společnost, která se specializuje na zjišťování skutečné spotřeby paliva v reálných podmínkách a na získávání dat o emisích na základě měření výfukových plynů, uvádí, že pneumatiky s ratingem F pro úsporu paliva jsou při nízkých a středních rychlostech stejně „úsporné“ jako ty s hodnocením B.

 

Tvrzení je založeno na silničních testech, při kterých Emission Analytics použila různé sady pneumatik 175/70  R 14. Jedna sada měla pro úsporu paliva hodnocení B a druhá F. Na zkušební trati se testovalo za ustálených rychlostí od 60 do 110 km/h na asfaltu a za totožných teplot.

Odborníci z Emissions Analytics zjistili, že v průměru spotřeba dosažená na pneumatikách s hodnocením B byla jen o 3,8 % nižší a vykazovala o 3,4 procent nižší emise CO2. Firma uvádí, že při středně vysokých rychlostech jsou rozdíly jen malé, nicméně od 90  km/h začínají narůstat. V okamžiku, kdy rychlost dosáhne britského dálničního limitu 70 mp/h (112 km/h),  je rozdíl ve spotřebě paliva mezi pneumatikami B a F již 12,9 %.

„Je proto nepravděpodobné, že by si zákazník kupující pneumatiku s hodnocením B a jezdící převážně v zastavěných oblastech vůbec všiml žádaného rozdílu. Na druhou stranu zákazník jezdící denně po dálnici,  by již z daného vzorku měl profitovat,“  uvádí Emissions Analytics.

„Jednalo se jen o rychlé a jednoduché testování, ale již to prokázalo, že vztah mezi valivým odporem a spotřebou paliva není lineární a že výrobci musí přijmout sofistikovanější modely hodnocení, pokud chtějí zákazníkům nabízet slibované výkony,“ pokračuje společnost.

Emission Analytics tvrdí, že současný systém štítkování pneumatik, který je od listopadu 2012 v EU povinný, nefunguje. Je to silné tvrzení, které ale podporuje například citace z výzkumu Národní asociace distributorů pneumatik (NTDA), která zjistila, že po roce od zavedení štítkování 93 procent prodejců pneumatik uvedlo, že zákazníci nikdy nebo jen občas vyžadují povinné údaje, a že pouze 30 procent z nich vědělo, že pneumatiky mohou ovlivňovat spotřebu paliva.
 

Napsal: redakce

 
ilustracni
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz