Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » V Béthune se budou vyrábět osobní protektory

V Béthune se budou vyrábět osobní protektory

 
osobni_protektory

pondělí, 26. července 2021

Budoucnost nedávno uzavřeného závodu Bridgestone ve francouzském Béthune je zřejmě zachráněna. Jak jsme psali již dříve, Bridgestone hledal pro využití továrny zájemce prostřednictvím veřejné soutěže, z níž vzešly desítky projektů. Volba nakonec padla na nabídku z oboru; jejími aktéry jsou významná evropská společnost pro údržbu a mobilitu vozidel Mobivia a francouzský specialista na protektorování Black Star. S podporou Bridgestone se oba partneři připravují v opuštěných prostorech na protektorování pneumatik pro automobily, SUV a lehká užitková vozidla. Výrobky má prodávat i Bridgestone prostřednictvím vybraných maloobchodních prodejen.

 

Dceřiná společnost Mobivia iWip a Black Star vyvinou integrovaný ekosystém recyklace pneumatik, který obsadí přibližně 25 procent závodu v Béthune. Bude shromažďovat použité pneumatiky z automobilových center Mobivia, včetně prodejen značek Norauto, Midas a Carter Cash. Pneumatiky vyhodnocené vstupní kontrolou  za vhodné budou naprotektorovány a poté nabídnuty k dalšímu prodeji prostřednictvím řady kanálů. Podle Mobivie každá obnovená pneumatika ušetří devět kilogramů gumy a oceli, což představuje 80 % úsporu materiálů.

Společnost Black Star protektoruje pneumatiky od roku 1979 a v současné době zaměstnává ve svém závodě v Saint Pierre de Bœuf v kraji Loire přibližně 30 lidí. Výrobce nabízí letní, celoroční i zimní pneumatiky pro osobní automobily, SUV / 4x4 a lehká užitková vozidla pod značkou Black Star. Všechny výrobky splňují předpisy  ECE R-108 a R-109. Mobivia začala prodávat pneumatiky Black Star ve Francii prostřednictvím svých středisek Norauto v loňském roce a také je nabízí v Německu ve střediscích ATU, která koupila v roce 2016.

Původně byl závod Firestone v Béthune otevřen v roce 1961 a pomohl překonat nepříznivé ekonomické následky uzavírání dolů v severní Francii.  První pneumatika Bridgestone vyšla z lisů v roce 1991 a na svém vrcholu společnost zaměstnávala kolem 1300 lidí,  kdy byl závod schopen  vyrábět 25 000 pneumatik denně. Úsilí o udržení konkurenceschopnosti závodu se  v posledním desetiletí ukázalo jako nereálné a počet zaměstnanců postupně klesal. Definitivní uzavření provozu, oznámené v září 2020, se přímo dotklo už jen 863 lidí.

Bridgestone a francouzská veřejná investiční banka BPI kontaktovaly více než 700 společností s cílem zachovat kontinuitu výroby v  Béthune. Mezi nimi projevili zájem i dva výrobci pneumatik. V současné době nový majitel komplexu – realitní společnost SIG  (jež je dceřinou společností logistické skupiny  Log’S) -  spolupracuje s Bridgestone  France na vývoji průmyslového uzlu v areálu a obsazení dalších ploch továrny. Bridgestone poskytuje pomoc při najímání zaměstnanců a nabídl k prodeji  vybavení závodu za nominální částku. Bridgestone má rovněž v plánu distribuovat  naprotektorované pneumatiky prostřednictvím svých prodejen Speedy, First Stop a Côté Route.

Ilustr. foto archiv

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz