Pneurevue.cz » Aktuální číslo

PNEU REVUE 2 / 23

Sezónní charakter pneuservisního odvětví je jeho charakteristickým rysem a s trochou nadsázky i jedinou „jistotou“. Tou, že se neomylně v období října a listopadu nahrnou před servisy davy motoristů, kteří způsobí jakousi obdobu Bernoulliho jevu, tedy „zúžení proudnice“, které má za následek změny rychlosti a tlaku proudu. Případně – pro ty, kteří zrovna nefandí fyzice – to lze připodobnit k situaci před turnikety na fotbalové derby. A totéž pak nastává na jaře, i když možná v trochu mírnější podobě.

Díky Bernoulliho jevu létají letadla, ale jeho pneuservisní obdoba je spíš nutným zlem.  To, že obsluha zákazníků v „horké“ sezóně je pro pneuservisy nadále tvrdý oříšek, prozrazují i diskuze na našem webu. Ani chytré objednávací aplikace, které jsou dnes již poměrně rozšířené, všechny problémy neřeší. A to zejména proto, že středobodem celého systému je člověk, a jak známo, kde je člověk, tam vládne chaos a nahodilost. Rezervační systém je dobrý základ, ale pak máte zákazníky, kteří se světu jedniček a nul prostě nechtějí vzdát, a pokud jsou k tomu dlouhodobým a váženým zákazníkem, nebo – nedej Bože – primářem z kardiologie, co dělat? Vedoucímu či majiteli servisu pak nezbyde nic jiného než opustit kyberprostor, vzít tužku a papír a pak ještě přesvědčit mechanika (případně sám sebe), aby v beznadějně obsazeném kalendáři vyšťoural půlhodinu, v níž zvládne ne jedno, ale dvě auta. To se neobejde bez umění diplomacie (parafrázuji Pavla Dobeše a jeho Jarmilu – „vyhledávám optimální tón, kterým bych zákazníka [za jeho počítačový analfabetismus] pohanil, přitom slovíčkem nezranil…“), empatie, improvizace, intuice – prostě výbava dobrého manažera. Zajímavý tip zazněl na našem webu – tzv. FAST PASS, tedy rychlá fronta za příplatek (všichni známe třeba z odbavování na letišti). Svět je dnes koneckonců plný privilegií pro ty, kteří si to mohou dovolit, a tak proč to nezkusit? Ale i to má své háčky. Nemůžete to stejně udělat u té „prémiové“ klientely (třeba majiteli firmy, které přezouváte deset vozidel) a navíc by k tomu měl mít pneuservis připravený hever a lidi, protože když FAST, tak FAST, a ne čekat, než se něco uvolní.

„Ekosystém“ pneuservisu se v sezóně bez člověka zřejmě nikdy neobejde. Ale není to nakonec tak dobře?

Úspěšnou jarní a letní sezónu Vám přeje

Martin Mensa
vydavatel

P.S. Pneu revue můžete číst nově také na webu digiport.cz v digitální podobě. K dispozici je zde též archiv od roku 2011!

 
 

Vybrané články

Otevřeni na všechny strany

Otevřeni na všechny strany

6. 6. 2023

Smržovku zná každý lyžař jako místo, kde se zahýbá na Tanvaldský Špičák, asi nejbližší opravdu „horské“ středisko od hlavního města. Dostanete se tam z hlavní silnice, když odbočíte přes most doleva a pokračujete údolím... celý článek »

 
V Česku je prostor pro stovky nových servisů

V Česku je prostor pro stovky nových servisů

6. 6. 2023

„Vítáme zákazníky, kteří si přivezou své vlastní gumy, my s tím problém nemáme a jsme víceméně rádi,“ říká Marek Zukal, budovatel nové franšízové sítě Quick Stop Car, která chce mít v České republice stovky servisních... celý článek »

 
Vydělávat víc než bez franšízy

Vydělávat víc než bez franšízy

6. 6. 2023

Společnost CIME s.r.o. z Pelhřimova je rekordmanem českých franšízových vztahů. Proč? Čtěte dál. V Česku stěží najdete společnost, která je ve franšízovém vztahu více než 26 let. Protože právě v této době – přesně před... celý článek »

 
Ideální je dostupnost do 20 minut

Ideální je dostupnost do 20 minut

6. 6. 2023

Franšízový koncept Premio patří v Česku k nejdéle fungujícím. V jeho barvách nyní funguje pneuservis a autoservis RS PNEU na ulici Františka Diviše v Praze-Uhříněvsi. Objekt je s pneumatikami spjat odjakživa, ale... celý článek »

 
Dvě novinky od značky Ferdus

Dvě novinky od značky Ferdus

6. 6. 2023

V roce 2020 uvedla společnost Ferdus na trh úhlovou utahovačku Scorpio YU-RA4002, která nabídla méně obvyklé technické řešení: výklopnou hlavici v kombinaci s otočnou rukojetí. Nyní tento model firma doplňuje o dvojici... celý článek »

 
Bridgestone Turanza 6

Bridgestone Turanza 6

6. 6. 2023

Obchodní název Turanza je u značky Bridgestone synonymem klasické letní pneumatiky pro širokou škálu osobních vozů i SUV. S tím, jak se zvětšují kola v první výbavě, roste i produktová škála tohoto dezénu, která dnes... celý článek »

 
Nové nákladní pneumatiky Hankook

Nové nákladní pneumatiky Hankook

6. 6. 2023

Hankook Tire uvádí novou generaci nákladních pneu SmartLine AL50 (na obrázku) a SmartLine DL50. Sází na nové technologie, díky kterým dosahují pneumatiky velmi nízkého valivého odporu a vynikajících výsledků v dalších... celý článek »

 
Na celoroční vlně. Vyzkoušeli jsme nový ContiAllSeasonContact

Na celoroční vlně. Vyzkoušeli jsme nový ContiAllSeasonContact

1. 6. 2023

„Před několika lety byly celoroční pneumatiky okrajovým produktem pro malé vozy, zatímco dnes si bez nich trh nedovedeme představit. Řidiči stále častěji vybavují své osobní vozy i SUV celoročními pneumatikami.... celý článek »

 
 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz