Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 1 / 16 » Role STK v použití pneumatik – technická prohlídka vozidla

Role STK v použití pneumatik – technická prohlídka vozidla

 
ostatni

čtvrtek, 3. března 2016

Stanice technické kontroly, jak vyplývá z jejího názvu, je tady zejména proto, aby kontrolovala dodržování zákonných norem určujících technické podmínky provozu vozidel na pozemních komunikacích. Všichni vnímáme technickou prohlídku svého vozidla jako periodický, rutinní a obtěžující úkon, přičemž role pneumatik v tomto úkonu hraje mnohdy v našem vědomí hodně malou roli. Tedy pokud mají předepsanou hloubku dezénu. Ve skutečnosti jsou však pneumatiky a STK výrazně složitější problematikou.

 

Veškeré použití pneumatik, jehož správnost kontrolují právě STK, se řídí Směrnicemi a Nařízeními EU (zejména z hlediska prvomontáže). Rozdíl mezi směrnicí a nařízením je ten, že směrnice je právní podklad sloužící pro zapracování do národní legislativy členského státu EU a nařízení je právní dokument EU s přímou účinností bez zapracování do  národních právních norem. Směrnice a Nařízení EU se dotýkají mj. též výrobců automobilů a jejich důsledky se objevují jak v konstrukci, tak i v homologačních listech vozidel a jejich dodržování je předmětem technické prohlídky vozidla. Naše národní legislativní požadavky týkající se používání pneumatik na vozidlech vychází ze směrnice 92/23/EHS a definuje je Vyhláška č. 341/2014 Sb.

Výrobce automobilu stanoví v závislosti na jeho konstrukci kromě rozměru a konstrukce pneumatiky také její index nosnosti a kategorii rychlosti. S vyhláškou, jako právním dokumentem stanovujícím obecné technické požadavky, jsou v podstatě od roku 2012 v souladu předepsané kontrolní úkony, které jsou výrazně detailněji zpracované a popisují kategorizaci závad A, B a C. Samotných pneumatik se dotýká vyhláška 341/2014 Sb., příloha č. 12, část B, která řeší mj. problematiku náhradního kola a část F, která řeší používání pneumatik na vozidle.

O konzultaci k této problematice jsme požádali společnost DEKRA CZ a.s., za kterou nám informace poskytl Ing. Miloš Ficek, z oddělení Služby pro STK, který se tématu Pneumatiky a STK věnuje posledních deset let.

 

Celý článek naleznete v aktuálním vydání Pneu revue 01/2016.

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz