Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 2 / 05 » DIVERZIFIKACE JAKO FILOSOFIE

DIVERZIFIKACE JAKO FILOSOFIE

 
image110

Společnost K.A.L.T. má své hlavní sídlo v Kolíně, ale setkat se s ní můžete i v Praze, Strakonicích a za pár měsíců i v Pardubicích. K.A.L.T. se netají tím, že své aktivity hodlá rozšiřovat jak místně, tak co do náplně činnosti, neboť diverzifikace...

 

Společnost K.A.L.T. má své hlavní sídlo v Kolíně, ale setkat se s ní můžete i v Praze, Strakonicích a za pár měsíců i v Pardubicích. K.A.L.T. se netají tím, že své aktivity hodlá rozšiřovat jak místně, tak co do náplně činnosti, neboť diverzifikace je nejlepší obranou před výkyvy trhu. „Vždycky se najde něco, co vydělává,“ říká jeden ze společníků firmy Milan Bednář.

K.A.L.T. je zapsán do podvědomí odborné veřejnosti jako výrobce nákladních protektorů technologií Recamic a v současné době se řadí na jedno z čelných míst co do objemu výroby v republice. A vlastně i v Evropě, neboť objemem vyrobených pneumatik patří k velkým protektorovnám. Přitom původně ani protektory vyrábět nechtěli. Firma se zabývala prodejem speciálních pneumatik pro bagry a protektorování řešila dodavatelským způsobem. Kvalita však nebyla ideální, a tak se K.A.L.T. rozhodl pro vlastní výrobu.
Sázka na kvalitu

K.A.L.T. rozhodně nelituje, že se v roce 2001 rozhodl uzavřít smlouvu se společností Michelin na užívání její exkluzivní technologie Recamic. „S materiálem Recamic jsou vynikající zkušenosti. U Michelinu je výhodou to, že směsi Recamic jsou naprosto totožné se směsmi používanými při výrobě nových pneumatik. Autodopravci velmi oceňují širokou nabídku z hlediska aplikace i fakt, že se dezény nových pneumatik rychle objevují i na běhounech Recamic. Posledním příkladem je dezén XDE2+. V sérii 60 nemá Recamic so se týče kilometrového výkonu a nabídky dezénů konkurenci. Cenově je Recamic výš než některá konkurence, ale poměr kvality a ceny se tu dá snadno obhájit,“ říká Pavel Počarovský.
Kolínská společnost loni radikálně zrekonstruovala výrobu, takže nyní může protektorovna pracovat na dvě směny a bezpečně naplňovat vysoké standardy Michelinu. Největší investicí byla automatizovaná navalovačka s extruderem od firmy AZ, přibyla nová stříkací kabina a tři autoklávy byly opatřeny centrálním řídícím systémem.

Fleet management cestou k zákazníkům
U K.A.L.T.u je poměr mezi přímým prodejem zákazníkům a prodejem přes dealery zhruba jedna ku jedné. Výhodou je to, že zásobuje síť Michelin partnerů, která je silná a stabilní. Přesto K.A.L.T. buduje i vlastní odbytové kanály. Za jednu z nejúčinnějších cest k zákazníkům považuje P. Počarovský poskytování komplexních služeb v oblasti hospodaření s pneumatikami, tedy tyre management. Ačkoli jednatel firmy přiznává, že se K.A.L.T. touto problematikou vážně zabývá relativně krátkou dobu, podařilo se již získat několik silných zákazníků. K.A.L.T. zajišťuje audit pneumatik, měření, zásahový servis, prostě vše, co je nezbytné pro plynulé a efektivní fungování vozového parku. „Je to velmi perspektivní oblast činností,“ míní P. Počarovský. „Zatím se u většiny firem o pneumatiky nikdo nestará. Když se však nechají přesvědčit a systém tyre managementu si vyzkoušejí, zaznamenávají zcela konkrétní úspory. Snižuje se počet defektů, roste kilometrový proběh atd. U některých dopravců fungují soupravy jako samostatné nákladové jednotky. Řidiči jsou motivování k tomu, aby o pneumatiky pečovali a zacházeli s nimi pokud možno šetrně.“
Když byl servis náhodný a anonymní, řidič prostě nahlásil u dispečera, že někde píchnul a tím to skončilo. V systému tyre managementu dostane firma přesné hlášení o škodě včetně informace o případné míře zavinění ze strany řidiče.

Také maloobchod
Ve svém centrále v Kolíně provozuje K.A.L.T. také osobní pneuservis a rychloservis (pod hlavičkou servisního programu Bosch Car Service), v Praze nákladní pneuservis, na okraji Strakonic nedávno otevřel supermoderní pneuservis pro osobní i nákladní pneumatiky a v Pardubicích právě „zasíťoval“ pozemek pro další servisní areál.
Diverzifikace činnosti je jednou z klíčových zásad společnosti K.A.L.T. Kromě výroby protektorů vidí budoucnost ve velko- i maloobchodu s osobními i nákladními pneumatikami a v poskytování širokého spektra autoservisních služeb. Rychloservis v partnerství s firmou Bosch se ukázal jako dobrá cesta a kromě služeb vykazují slibné obraty i autodoplňky a příslušenství. Šance vidí K.A.L.T. také v poskytování pneuservisu pro fleetové zákazníky v oblasti osobních vozů. Koneckonců, jednoho velkého klienta již mají – automobilku TPCA, která vyrostla pár kilometrů od areálu. „Provádíme servis, sezónní skladování pneumatik, výměny, prostě kompletní pneuservis,“ říká Pavel Počarovský a jmenuje další firmy z komerční zóny TPCA, které již K.A.L.T. také obsluhuje, případě jedná o spolupráci. „S rozvojem naší maloobchodní sítě máme, myslím,šanci dosáhnout na kvalitní regionální, případně i celorepublikové flotily, dokresluje Pavel Počarovský plány kolínské firmy, která patří již dnes k zavedeným subjektům na naší pneumatikářské scéně. 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz