Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 2 / 06 » MODERNÍ FIRMA S TRADICÍ

MODERNÍ FIRMA S TRADICÍ

 
image577

Značka Mitas je asi nejčastěji spojována s pneumatikami pro motocykly. Společnost s bohatou historií však vyrábí také pneu pro nákladní a průmyslová vozidla, zemědělské stroje, vysokozdvižné vozíky a dokonce i malá letadla. K tomu se již několik...

 
Značka Mitas je asi nejčastěji spojována s pneumatikami pro motocykly. Společnost s bohatou historií však vyrábí také pneu pro nákladní a průmyslová vozidla, zemědělské stroje, vysokozdvižné vozíky a dokonce i malá letadla. K tomu se již několik desetiletí silně angažuje v motoristickém sportu. V březnu 2006 představil Mitas novinky pro nadcházející sezonu, a to hlavně motocyklové pneumatiky, které si mezi závodníky těší velké oblibě. Při této příležitosti jsme se podívali do výrobních prostor a zjistili něco z historie této tradiční české společnosti.

Mitas je v současné době součástí holdingu ČGS (Česká gumárenská společnost). V letech 1998 – 2004 Mitas značně investoval do modernizace své výrobní základny a rozvinul výrobu mimosilničních pneumatik pro zemědělství a průmysl. V této oblasti se společnost svým tržním podílem řadí na druhou příčku za Michelin. Významné pozice dosáhla také díky akvizici výroby zemědělských plášťů německého koncernu Continental v areálu Barumu v Otrokovicích. Kromě toho se společnost orientuje na výrobu závodních motocyklových plášťů.

Tradice motorsportu ve Zlíně
Ty také tvoří hlavní část novinek pro rok 2006. Výroba motocyklových plášťů byla ve Zlíně vždy spojena se závody na dvou kolech. Mitas se v motorsportu angažoval již v dobách Tomáše Bati a poválečný rozvoj motocyklového závodění jeho přítomnost v tomto odvětví ještě posiloval. Pláště Barum vyráběné ve Zlíně se během následujících let staly velmi konkurenceschopné a byly často spojovány s vítěznými stroji. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století byly velice známy plochodrážní pneu Mitas, na kterých se stali mistry světa jezdci jako Ole Olsen, Barry Briggs a tehdy českoslovenští závodníci Antonín Šváb, Jiří Štancl a další. Společnost pokračuje i v podpoře motokrosu, a to například spoluprácí s jednotlivými svazy a konkrétními jezdci. Mezi nimi jsou i závodníci, úspěšně se prosazující v mezinárodním měřítku. Na pneumatikách Mitas startují v roce 2006 jako smluvní jezdci např. Jan Zaremba, Petr Bartoš a další, ale také Brazilec Paulo Stedille a Američan Bader Manneh.

Nové produkty
Pro specifikaci motokros a sportovní enduro byl představen dezén C-19 v rozměru 90/90 21. Podle výrobce se tato pneumatika vyznačuje vynikající adhezí v zatáčkách a při brzdění. Dalším pláštěm pro motokros je pneu C-18, určená přímo pro použití v závodech. Podle Mitasu nabízí výborné jízdní vlastnosti ve středně tvrdém a tvrdém terénu, ale je možné jí používat na širokém spektru povrchů. Při závodech, kdy je velice důležitý start, nabízí nová C-18 díky speciální konstrukci dostatečný záběr. Co možná nejlepší vedení při jízdě v zatáčkách přináší nově konstruovaná bočnice pláště. Pro závody typu Supermoto ve třídě Hobby vznikly nové dezény SW-08 a H-19, vyznačující se kromě zajímavého designu vzorku také speciální běhounovou směsí, zaručující dobrou přilnavost na asfaltu a pevném povrchu, ale i na zvlněném lehkém terénu, který je pro tento typ závodu často charakteristický. Pneumatiky nejsou homologovány pro závody Supermoto podle předpisů FIM (Mezinárodní motocyklové federace).

Mitas připravil novinky i pro fanoušky ploché dráhy. Pro zadní kola je určen lamelový dezén SW-09, který již homologaci dle předpisů FIM splňuje. Větší životnosti pláště a stability v zatáčkách bylo dosaženo úpravou konstrukce koruny běhounu. Pro enduro motocykly byl představen nový dezén pro přední i zadní kola s názvem E-09 Dakar, určený jak na silnici, tak i do středně těžkého terénu. Díky zesílené konstrukci se vyznačuje delší životností.

Obzvláště oblíbené
Jak už bylo zmíněno, výroba motoplášťů tvoří u Mitasu významnou část produkce. Konkurence mezi výrobci se přiostřuje, svůj podíl chce získat Michelin, Metzeler, Pirelli, Dunlop, Bridgestone a další. Mitas má k dispozici výrobní kapacity pro produkci mnoha různých pneumatik pro odlišné soutěžní disciplíny, což mu umožňuje maximálně diverzifikovat produktovou nabídku. Výroba motoplášťů splňuje certifikaci ISO 9001:2000 a splňuje všechny požadavky ekologie dle standardu ISO 14 001 a ISO/TC 16 949:2002. Mitas vyrábí pneu i pro kategorii moped, kde byl vyvinut dezén s označením M-06, pro klasické silniční motocykly je v nabídce společnosti pneu H-14 pro přední a H-15 pro zadní kolo. Sortiment dále pokračuje přes pneumatiky pro tolik oblíbené skútry (řada s označením S). Tyto pneumatiky nabízejí podle výrobce kromě nižší ceny a delší životnosti i atraktivní, moderní design. V poslední době se velice rozvíjí segment enduro trial. Dezény E-07, E-08 a E-09 pokrývají požadavky jezdců. Dezén E-07 je určen spíše na silnici (40 %) a do lehkého terénu (60 %), E-08 je zase vhodný hlavně pro jízdu na silnici (80 %) a zesílený E-09 s označením Dakar, lišící se žlutým pruhem po obvodu, je ideální pro použití v extrémních podmínkách dlouhých cest.

V roce 2000 zakoupil Mitas výrobu mimosilničních sportovních plášťů od švédské firmy Trelleborg. Jde konkrétně o sortiment enduro trial, enduro FIM a motokros, přičemž jsou tyto pneumatiky u Mitasu vyráběny pod původní značkou. Vzhledem k tomu, že zimní závodění se stává čím dál tím oblíbenější, a to hlavně ve státech severní Evropy a Ameriky, nabízí Mitas také velice ojedinělé motocyklové pneumatiky na sníh a led, které jsou opatřeny hřeby. Jak je u výrobce obvyklé, kvalita a výkony pneumatik jsou neustále konzultovány s odborníky a stále se pracuje na jejich vylepšování. Co dodat? Snad jen více závodních příležitostí, které prověří kvalitu zlínských motocyklových plášťů a větší diváckou sledovanost tohoto zajímavého motoristického odvětví.


 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz