Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 2 / 19 » Jak na výběr vyvvažovačky

Jak na výběr vyvvažovačky

 
Ferdus

pátek, 31. května 2019

Pro správný výběr stroje je rozhodující, zda budete vyvažovačku využívat intenzivně pro velký počet kol denně, nebo jen příležitostně pro sezonní vyvážení kol pro vás a vaše známé. V případě, že se jedná pracovní prostředek profesionálního servisu, volte stroje robustní, s automatickým zadáváním rozměrů, s intuitivní volbou vyvažovacího programu. Pro garážové použití, kde je důraz kladen na nízkou pořizovací cenu, vyhoví základní model, který však musí mít dobrou přesnost a životnost. A jaká jsou další kritéria?

 

S jakými koly budete pracovat
Jde hlavně o to, zda to budou moto kola, kola osobních aut nebo aut nákladních. Existují univerzální vyvažovačky, které zvládnou všechna kola. Ale většinou padne volba na speciálně zaměřený stroj, zejména pokud nepracujete s nákladními koly. Vyvažovačka osobních kol s případným adaptérem pro upnutí moto kol pak plně vyhoví.

Soustřeďte se na vyvažovací hřídel
Téměř všechny profesionální vyvažovačky jsou dnes vybaveny hřídelí s průměrem 40 mm. Menší průměry převládají jen u nejnižších kategorií strojů. Velký rozdíl je však v délce hřídele, tedy ve vzdálenosti mezi strojem a vyvažovací hlavou. Přitom právě tato vzdálenost významně ovlivňuje komfort při měření parametrů kola a při aplikaci vyvažovacího závaží. Delší hřídel usnadní přístup a náhled do vnitřního prostoru disku.

Velké displeje vedou
LED zobrazovací jednotky s tlačítky postupně ustupují LCD monitorům, a to stále častěji těm dotykovým. Nové monitory přinášejí řadu výhod. Úkony jsou na nich zobrazeny přehledně, takříkajíc krok za krokem. To ocení nejen méně zkušení operátoři, ale i zkušení technici, kteří chtějí využít nějakou méně frekventovanou funkci nebo pokročilejší nastavení parametrů.

Automatické měření ráfku
Míra automatizace zadávání rozměrů kola byla zmíněna již v první části. Hraje významný vliv při základním výběru stroje. Forma měření pak pomůže při užším výběru. Standardní vyvažovačky využívají k měření pravítka se senzory, stroje vyšší třídy často měří některé parametry sonarovými čidly.

Zastavování v pozici nevývažku
V méně náročných provozech lze použít vyvažovačku, kde je po ukončení vyvažovacího běhu třeba ručně pootočit kolem do místa aplikace vyvažovacího závaží. Profesionální servisy ocení snadnost a rychlost práce se stroji, jež automaticky zastaví v pozici prvního nevývažku, rozsvítí pracovní světlo a laserový ukazatel, který přesně označí místo aplikace vyvažovacího závaží. Po aplikaci a stisku příslušného tlačítka pak takový stroj pootočí kolem do místa aplikace druhého závaží a toto místo opět přesně označí.

Co otáčí vyvažovací hřídelí
Co může být na první pohled nedůležité, ale co jednoznačně určuje kvalitu stroje, to je motorová jednotka a sestava vyvažovací hřídele. Starší jednodušší stroje mají volně uloženou vyvažovací hřídel spojenou řemenem s pevně usazenou motorovou jednotkou. Novější stroje mají vyvažovací hřídel a motor pevně svázaný a celá tato sestava je pružně uložena. Takové uspořádání výrazně zpřesňuje měření.

Jde také o to, jak hřídel zabrzdit. A také jak přesně zastavit v poloze nevývažku. Tradičně stroje brzdí pomocí protiproudu. Pokud nabízejí zastavení v pozici nevývažku, docílí toho pomocí elektromagnetické brzdy. Stroje nejvyšší řady jsou dnes vybaveny krokovým motorem, který zajistí tichý chod a velmi přesné zastavení hřídele v požadované pozici.

Další funkce a příslušenství
Z dalších funkcí, které vyvažovačky nabízejí, zmiňme například diagnostiku kola. Ale v nabídkách budou i mnohé další. Záleží na vás, které z nich využijete. Také příslušenství jistě promluví do výběru. Je dobré mít co největší řadu středicích kuželů, kvalitní rychloupínací matici, středicí hlavy a další. Pokud pracujete s těžšími koly, jistě oceníte i kvalitní zvedák.

 

 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz