Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 2 / 19 » Světová kvalita z Jičína po 21 letech

Světová kvalita z Jičína po 21 letech

 
ronal

pátek, 31. května 2019

Když jsme na podzim 1998 dělali reportáž v jičínském závodě společnosti Ronal, Pneu revue měla za sebou sotva tři roky existence. Ronal v té době – zhruba pět let po založení – procházel první velkou investiční etapou. Byla to jedna z prvních vlaštovek dnes tak mohutného automotive sektoru, na němž z valné čísti stojí naše ekonomika. Letos jsme se na „místo činu“ vrátili, abychom se na vlastní oči přesvědčili, kam až firma za tu dobu došla.

 

V článku z roku 1998 jsme psali, že „výroba má v příštím roce přesáhnout 5 milionů kusů“, čímž se myslel Ronal jako celek. A realitu dneška asi nejlépe vystihuje skutečnost, že takový objem se bude už brzy týkat pouze dvou závodů v České republice – v Jičíně a v Pardubicích. Rozvoji firmy zásadně pomohl fakt, že kola z lehkých slitin se za posledních dvacet let stala téměř standardem první výbavy již od segmentu malých vozů. Ovšem to by samo o sobě pro úspěch nestačilo – ruku v ruce s poptávkou rostla i konkurence, otevíraly se výrobní kapacity v dříve nevídaných zemích. Úspěch firmy je souběhem několika faktorů: růstu poptávky, příznivé ekonomické situace, dobré volby místa s bohatou průmyslovou tradicí, kvalitního řízení a síly nadnárodní společnosti.

Růst společnosti však nevystihují pouze čísla o počtu vyrobených kusů, ale také pokrok v oblasti výrobních technologií, stupeň automatizace a robotizace, pestrost nabídky dezénů či možnosti povrchových úprav. A pokud půjdeme dál, tak i odměny za práci, pracovní podmínky a péče o zaměstnance. Ronal je velmi přátelská a otevřená firma. Přátelská už v tom, že se tu lidi zdraví na potkání, atmosféra je tu téměř rodinná. A otevřená v tom, že s vámi všichni hovoří napřímo, nechají vás fotografovat, pokud se tedy zrovna nejedná o citlivé designy pro první výbavu, které jsou v podstatě vlastnictvím automobilek. Obejít alespoň ty hlavní provozy je dnes podstatně náročnější než před těmi 21 lety, nicméně i pod mírným časovým tlakem jsme to zvládli a přinášíme alespoň několik fotografií.

Výrobní postup

naskladnění materiálu – na paletách již připravená slitina v požadované kvalitě (kontrolováno před složením z kamionu)
roztavení v tavicích pecích a konečná úprava slitiny přidáním titanu, bóru apod.
odlévání na licích plošinách – nízkotlaké lití v kokilách (vlastní výroba ve Švýcarsku a Portugalsku) při použití tlaku 1 bar
kontrola 100 % odlitků v plně automatizovaném digitalizovaném rentgenu
odvrtání středového otvoru
v případě slitiny AlSi7Mg tepelná úprava znovuzahřátím na požadovanou teplotu
obrobení – frézování, vrtání
kontrola kvality u 100 % výrobků – heliová zkouška nepropustnosti, zkouška na vyvážení
finální povrchové opracování – odjehlení – před návozem do lakovny
statistické kontroly rozměrů v požadované toleranci
v lakovně robotické navěšení dle typu lakování – jedna linka na jednobarevné disky, druhá linka na disky s kopírovaným povrchem nebo vícebarevné MCR
lakováni v požadované kvalitě – laky testovány s požadavkem na UV stabilitu a zamezení šíření koroze při opotřebení nebo poškození uživatelem při provozu (důvod, proč přelakováním svépomocí ztrácí uživatel nárok na záruční plnění)
expedice OEM – na paletách do automobilek nebo zabalené v krabicích jako originální náhradní díly do skladů automobilky. Disky pro AM jsou expedovány na paletách do centrálního evropského skladu RONLOG GmbH v německém Forstu a odsud expedovány jako vyřízené objednávky AM zákazníkům

Řízení kvality před uvolněním do výroby a během výrobního cyklu

před uvolněním do výroby v oddělení jakosti probíhají testy na mechanické vlastnosti – zkoušky pevnosti v tahu, v ohybu, v rotaci, tzv. impact testy (padající předmět na kompletní kolo s cílem prověřit, zda při kritickém namáhání nebude deformace disku důvodem pro ztrátu tlaku)
zkoušky na chemické vlastnosti – solná komora, simulovaná oxidace při poškození
během výroby provádíme veškeré zkoušky, které požaduje zákazník, na tuto činnost jsou prováděny pravidelné audity

 

Foto 093

 

Box 3

50. výročí značky RONAL na trhu

Ve všech závodech Ronalu po celém světě letos proběhnou oslavy výročí firmy. Předseda představenstva švýcarské centrály navštíví postupně v rámci výroční tour všechny závody Ronal Group a společně s vedením závodu a zaměstnanci se zúčastní společenského večera. V Jičíně se sejde cca 600 hostů, v Pardubicích cca 500! Jakýmsi grafickým leitmotivem letošních oslav je pět pohlednic, zobrazujících jeden typický automobil každé z pěti dekád – samozřejmě na diskách značky Ronal. Večer doplní evropští umělci, opět v kostýmech od 70. let až po současnost. Pro každého zaměstnance připravil Ronal hodnotný dárek jako připomínku slavnostního večera.

Foto: logo Ronal 50

 
ronalronalronalronalsmallsmallsmallsmallsmallsmall
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz