Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 2 / 20 » Black Bear Carbon se probouzí k životu

Black Bear Carbon se probouzí k životu

 
Ekologie

úterý, 2. června 2020

„Výkladní skříň“ technologií recyklace pneumatik na konci životnosti, jak je označován nově se rodící podnik v Rotterdamu, by mohl fungovat od konce příštího roku. Ovšem hodně závisí na financování, jež nyní vypadá složitější než před několika měsíci. Nápad malé skupiny lidí, který se zrodil před deseti lety, se má nyní proměnit ve skutečnost přestavbou objektu v rotterdamském přístavu a následný náběh výroby. Hlavním finančním partnerem projektu je právě přístav Rotterdam. Ten nyní hledá pod tlakem Pařížské klimatické dohody nové nájemce, kteří vyhovují parametrům „cirkulační“ ekonomiky.

 

Pro Black Bear Carbon to ovšem nebude premiéra, nýbrž restart, protože už v roce 2016 zahájil recyklaci pneumatik v Nederweertu na jihovýchodě Nizozemska. Tamní provoz však provázely nepříjemnosti, naposledy požár na začátku letošního roku, který zničil vybavení továrny natolik, že již nebylo použitelné.
Nový závod má být schopen zpracovat ročně 30 000 pneumatik a vydat na 12 000 tun černých sazí a kolem 13 000 tun kvalitního pyrolytického oleje. Vedlejším produktem bude ještě plyn, který se dá využít ve výrobním procesu nebo může generovat elektrický proud. Black Bear již jedná s předními výrobci pneumatik, kteří mají o technologii velký zájem – už proto, že může saturovat 25–35 % jejich spotřeby černých sazí. Ovšem jak říká Ad van Oorschot zodpovědný za projekt, „vše závisí na ceně“. Momentálně se vývoj zaměřuje na další rafinaci černých sazí, aby mohly být použity i v dalších aplikacích, jako jsou např. inkousty, laky či plasty. Čím čistší bude výsledný produkt, tím vyšší bude jeho hodnota a využitelnost.

Pokud by Black Bear zpracovával všechny pneumatiky na konci životnosti, které ve světě každý rok vzniknou, pokryl byl 30 % potřeby černých sazí napříč všemi obory.

 
 
 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz