Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 2 / 24 » Můžete s námi počítat

Můžete s námi počítat

 
Nokian

pondělí, 17. června 2024

V minulém čísle jsme přinesli reportáž z první veřejné akce na novém testovacím polygonu Hakka Ring nedaleko Madridu, kterou uspořádala společnost Nokian Tyres pro své obchodní partnery a novináře. V průběhu setkání zazněla i řada zajímavých informací o současné situaci finského výrobce pneumatik, kterého zasáhla nejcitelněji ze všech výrobců válka na Ukrajině. Světlou stránkou tohoto příběhu je nezlomnost a odhodlání, s nimiž se společnost situaci postavila.

 

Odchodem z Ruska Nokian ztratil 80 % svých výrobních kapacit osobních pneumatik pro evropský kontinent. Vedení Nokian Tyres zvolilo nesmlouvavé řešení: prodej továrny a odchod z Ruska bez jakýchkoli kompromisů. V zákulisí jsem zaslechl, že s odstupem času se rozhodnutí provést radikální řez bez jakéhokoli lavírování či hledání nějaké „střední cesty“ jeví jako to jediné správné. Zatímco u konkurenčních výrobců se výpadek kapacit měřil v nízkých jednotkách procent, u Nokianu byla situace dramatická. Přechodným řešením bylo navýšení kapacit v domovském závodě ve Finsku, v továrně v Daytonu v USA a výroba na zakázku (off-take) v Číně. Zatímco v roce 2021 přesáhly čisté tržby 1,7 miliardy a Nokian měl našlápnuto ke zdolání dvoumiliardové hranice, v roce 2022 se musel smířit s propadem přibližně o 400 milionů.


Výsledek roku 2023 však již dokládá, že se volný pád podařilo zastavit a Nokian „dobrzdil“ na relativně malý meziroční pokles tržeb o 13 % na celkovou hodnotu 1,174 miliardy eur. Samozřejmě, za normálních okolností by to byla katastrofa, ale v dané situaci lze spíše mluvit o zázraku. Navíc společnost byla loni v mírném zisku a vyplácela dividendu. Prodej ruské továrny vynesl 285 milionů eur, což je téměř nic proti celkovým ztrátám, kterým musel Nokian čelit, nicméně díky více než patnáctiletému úspěšnému fungování nebude celková bilance zas tak tragická. Samozřejmě ale stále platí, že životnost podobné továrny se měří minimálně v dvojnásobku let, které v rukou Nokianu odsloužila.

2 miliardy do roku 2027
Nadpoloviční podíl tržeb připadá na osobní pneumatiky, necelých 20 % vytvořily OTR pneumatiky (heavy tyres) a opět necelých 30 % dodala maloobchodní síť Vianor. Z hlediska teritorií připadlo 57 % tržeb na severské státy, 19 % na ostatní státy Evropy a 23 % na USA.

Strategický cíl dosáhnout dvoumiliardových tržeb v eurech byl posunut na rok 2027. Jak to chce Nokian dokázat? V oblasti osobních pneumatik hodlá posílit pozici jedničky v severní Evropě, zdvojnásobit prodeje v USA a zachovat tržní podíl ve střední Evropě, který chce následně zvyšovat. Tržby z prodeje OTR pneumatik se mají zvýšit na 400 milionů eur. Dalším, neméně důležitým cílem z hlediska Nokian Tyres je udržitelnost výrobních procesů i vlastní produkce, což je oblast, v níž patří Nokain Tyres ke světovým lídrům v odvětví. Nokian tvrdí, že v roce 2023 klesly emise CO2 na jednu tunu vyrobených pneumatik pod 200 kg, zatímco většina pneumatikáren se pohybuje v řádech 700–1100 kg.  Dalším důležitým počinem v této oblasti bude nový závod Rumunsku, který již slibuje  neutrální bilanci CO2.

Celý článek si přečtěte v Pneu revue č. 2 / 2024

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz