Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 4 / 08 » Pro „zimáky“ do centra

Pro „zimáky“ do centra

 
image1376

Zimní sezóna, která pro pneuservisy začíná vždy mnohem dříve než kalendářní, letos dostala navíc jedno pevné datum: 1. listopadu. Od tohoto dne platí povinnost užívat zimní výbavu na místech, kde to ukládá stejnojmenná značka. Do pneuservisů v roli...

 

Zimní sezóna, která pro pneuservisy začíná vždy mnohem dříve než kalendářní, letos dostala navíc jedno pevné datum: 1. listopadu. Od tohoto dne platí povinnost užívat zimní výbavu na místech, kde to ukládá stejnojmenná značka. Do pneuservisů v roli zákazníků jsme se proto vydali v očekávání, že budou zavaleny prací, ale skutečnost byla trochu jiná. K našemu testu jsme tentokrát zvolili pražské servisy v centru města, protože jsme byli zvědavi, zda mohou nabídkou zboží a služeb konkurovat velkým a zpravidla moderním servisům mimo střed metropole. Zajímala nás okamžitá nabídka zimních pneumatik pro Škodu Octavii v rozměru 195/65 R 15, jejich cena, termíny a ceny přezutí a možnost sezónního uskladnění. Doplňkovou otázkou byla cena za přezutí v případě donesení pneumatik zakoupených jinde (například přes internet).

Mimochodem, v samém centru hlavního města, tedy v zónách s nejvyššími nájmy nejenom z českém, ale i celoevropském měřítku, nejsou „garážové“ pneuservisy v dvorních traktech a vnitroblocích žádnou výjimkou. To je poněkud překvapující, něco podobného bychom v Londýně či Paříži hledali velmi těžko. Podívejme se tedy, jak tato česká kuriozita funguje.

Skrýš na Starém Městě
Málokdo by asi hledal pneuservis v samém historickém centru Prahy 1, ale přesto tam nejméně jeden je: Jde o autoservis a pneuservis při Vyšší odborné a střední průmyslové škole dopravní v Praze 1, Masné ulici. Škola se nachází uprostřed historické zástavby nedaleko známého obchodního domu Kotva a její vchod je zároveň i vchodem a vjezdem do servisu. Poměry na dvoře jsou stísněné, místo pro parkování prakticky není. Kancelář bezprostředně sousedí se servisem, vše má malé rozměry a atmosféru takřka domácího prostředí. Hned poté, co nás zahlédl prosklenou stěnou, se nás ujímá mladý pracovník. Na náš dotaz po zimních pneumatikách pro Octavii (vhodně zkombinovaný s narážkou na novou značku a na to, že na jaře vůz „půjde do světa“, a proto nechceme kupovat i disky) usedá k počítači a hledá nejvhodnější nabídku. Tou je podle něj Barum Polaris 2 za 2050 korun kus, případně z dražších Continental WinterContact za 3050 korun kus. Ani jedna z uvedených (ale ani žádná jiná) není sice na skladě, ale po objednání jsou k dodání „do dvou tří hodin“. Tento postup je dnes běžný i u některých větších servisů a jak jsme měli možnost se přesvědčit při soukromém nákupu, funguje bez problémů. Za kompletní přezutí (demontáž z disku, montáž a vyvážení) si v Masné ulici účtují 714 korun a stejná by byla cena i v případě, že bychom si vlastní pneumatiky přinesli s sebou. Uložit si zde letní pneumatiky přes zimu nelze, a když člověk vidí zdejší stísněné poměry, je mu hned jasné, proč. Termín služby je prakticky na počkání: Když objednáme pneumatiky ráno, přijdou během dopoledne a hned se mohou namontovat. Vzali jsme si navštívenku a spokojeni s obsluhou odcházíme průjezdem, kde nás míjejí hloučky studentů, kteří si o přestávce jdou ven zakouřit.

Bojovník v Podskalí
Ze Starého Města jsme se přesunuli na Nové a v Plavecké ulici (upomínající jménem na někdejší vorařskou čtvrť Podskalí) jsme navštívili HVT Pneuservis sídlící ve dvoře domu U tří božích bojovníků. Servis je až na konci rozlehlého dvora, který slouží zejména k parkování, ale je zaplněn i různými drobnými stavbami neurčitého účelu. Servis sestává z kanceláře a tří krytých stání, které doplňují ještě skladové prostory. I zde vychází obsluha ven okamžitě poté, co nás spatří oknem kanceláře. Sympatický muž středních let a vysoké postavy na náš dotaz hned začne „sypat“ spatra: „BF Goodrich za 1555 (ta značka patří Michelinu), Dunlop 1720, Goodyear 1720, Michelin 2091“. Zřejmě uvedené pneumatiky prodává tak často, že se již nemusí dívat na ceny. Navíc jsou všechny na skladě, tedy okamžitě k mání. Kompletní přezutí jedné sady stojí 800 korun. Kupodivu i zde by byla cena stejná i u námi přinesených pneumatik. Termín montáže: hned. Příznivé odpovědi se dočkáme i na dotaz ohledně uskladnění letních pneumatik: Je to možné, cena za sezónu 600 korun. V případě námi přinesených pneumatik ovšem staré neuskladní. Vše stručné a jasné. Co dodat? Zeptali jsme se ještě na kontakt a místo navštívenky dostali nadiktováno číslo mobilního telefonu – mimochodem takové, jež si lze velmi snadno zapamatovat. Také v Plavecké ulici jsme odcházeli ze servisu spokojeni a pod dohledem „tří božích bojovníků“ (jejichž busty jsou na domě v prvním patře) jsme zamířili do nedalekých Nuslí.

V království Přemyslovců
Čtvrť rozkládající se na rozhraní Prahy 2 a 4 (stále v centru města) je známa tím, že její ulice jsou pojmenovány po Přemyslovcích – Přemyslova, Nezamyslova, Křesomyslova – takže si je nelze přesně zapamatovat. My jsme si vybrali Nezamyslovu, která je pouze krátkou slepou uličkou vycházející z hlavní nuselské tepny Jaromírovy a po nějakých padesáti metrech končící u náspu železniční trati. Pneuservis Daniela Zítka, který tu sídlí, je utajený ještě více: Skrývá se v jakési úžlabině těsně u trati, po jejíchž obou stranách jsou garáže, a typický „prvorepublikový“ servis byl postaven na jejím konci. I zde malá zasklená kancelář navazuje přímo na servis a obsluha (stejně jako v předchozích dvou případech byl přítomen pouze jeden člověk) hned vítá příchozího návštěvníka. Ani zde nejsou pneumatiky na skladě, nicméně opět k dodání „do dvou tří hodin“. Zato nabídka je různorodá: Obligátní Barum Polaris 2 za 2047 (zajímavý je ten tříkorunový rozdíl proti ceně v Masné), Continental TS 790 za 2605, Dayton za 1937. Přezutí kompletní sady je zdarma, respektive obsaženo v ceně. V případě přinesených pneumatik bychom zaplatili 780 korun, uskladnění letních je možné za 500 korun. Termín přezutí je opět pohotový: Hned poté, co pneumatiky přivezou. Jen jsme byli tentokrát upozorněni, že při objednání plášťů je třeba složit nějakou zálohu. Místo vizitky jsme dostali na papír razítko, což ovšem informační funkci plní stejně dobře.

Celý článek si přečtěte v PR č. 4 / 08. 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz