Pneurevue.cz » Archiv

PNEU REVUE 1 / 13

Začátek roku není v pneuservisní branži příliš plodným obdobím, a přidá-li se skličující počasí, plné mlhy, smogu a tmy, na náladě to určitě nepřidá. V lednu proto nečekám úsměv na tváři a optimismus, a to minimálně už několik posledních let. Ten letošní začátek roku byl však něčím opravdu výjimečný. Pokud se v posledních pěti letech dalo říct, že „situace je vážná, nikoliv však zoufalá“, v roce 2013 to již zřejmě neplatí. Z několika rozhovorů, které jsem v úvodu roku vedl, jsem měl poprvé pocit bezmoci a beznaděje. „Já poprvé za dvacet let podnikání opravdu nevím, co mám dělat,“ řekl mi doslova jeden dealer, zavalený stohy neprodaných pneumatik a statisíci po splatnosti. Co výjimečného a mimořádného se tedy stalo?  Nejhorší je, že zřejmě asi nic. Jen pokračoval souběh různých nepříznivých faktorů, vnitřních i vnějších, a některé z nich se ještě stupňovaly. Ale ta situace se docela dobře dala předvídat. Dělat si naději, že po nevydařené letní sezoně, která postihla celou Evropu, všechno spraví zima, bylo zřejmě krajně naivní. Zejména pokud si uvědomíme, že rok předtím trhaly prodeje zimních pneumatik historické rekordy. Nešlo očekávat, že se změní orientace výrobců pneumatik na maximalizaci „sell in“ prodejů za každou cenu nebo že se zpřehlední a narovná jejich cenová politika směrem k pneuservisům. Už tak nemalý chaos na trhu ještě vystupňovaly ekonomicky silné a dravé polské velkoobchody, které začaly nabízet zboží za podmínek, kterými nemilosrdně drtily vše, co jim stálo v cestě, včetně místních importérů. Na straně koncových zákazníků se prohloubila nedůvěra v ekonomiku a obavy z budoucnosti. Prodeje nových osobních automobilů sice celoročně „jen“stagnovaly, poslední dva měsíce roku však přinesly alarmující propady. A tak dále, a tak dále.

Nezbývá mi než věřit, že do začátku března, kdy zřejmě čtete tyto řádky, se situace projasní a s prvními jarními paprsky se vyklubou i první dobré zprávy pro pneuservisní branži. Mám však obavy a neblahé tušení, že si ta letošní situace vyžádá své oběti.

Nový ročník Pneu revue, která letos vychází již 19. rokem, se Vám představuje v inovované grafické podobě. Věříme, že se Vám bude líbit a přivede k Pneu revue nové čtenáře, stejně jako se stalo loni v případě našeho webu. Tam se od uvedení nové platformy zvedla návštěvnost téměř o 100%, za což Vám děkujeme!

Více dobrých zpráv v roce 2013 přeje,

 

Martin Mensa
vydavatel

 

 
 

Vybrané články

V jedné stopě bez výkyvů

V jedné stopě bez výkyvů

28. 2. 2013

V tomto roce očekáváme citelný růst zájmu o skútry a tím i o pneumatiky pro tento segment. Mnoho motoristů totiž teprve letos zjistí, že jim už jejich řidičský průkaz na auto nově platí i na skútry do 125 ccm.... celý článek »

 
Nejprve valivý odpor, až pak bioložky

Nejprve valivý odpor, až pak bioložky

28. 2. 2013

Únorová konference Tire Technology Expo řešila mimo jiné budoucnost tzv. zelených pneumatik. Adam Page z poradenské firmy Smithers Rapra zde vystoupil se zajímavou prezentací, v níž nastínil nejbližší budoucnost tohoto... celý článek »

 
Pneu na sklad se snažíme objednávat s rozumem

Pneu na sklad se snažíme objednávat s rozumem

28. 2. 2013

Hovoříme s Vladimírem Mácou ml. z rodinného pneuservisu Pneu Máca s.r.o. celý článek »

 
Návrh zákona vyvolává polemiku

Návrh zákona vyvolává polemiku

28. 2. 2013

Ministerstvo životního prostředí připravuje nový zákon o zpětném odběru odpadních pneumatik. Hrozí v něm, že by protektorovny byly nově zatíženy recyklačním poplatkem. Tím by se za stejnou hmotnost pneumatik uvedených... celý článek »

 
Franšízy po dvou letech

Franšízy po dvou letech

28. 2. 2013

Franšízové vztahy překonaly i v Česku dětský věk a vstupují do nové etapy. Ano, před dvěma lety jsme přinesli rozsáhlý článek věnovaný franšízovým vztahům. Letos začátkem roku jsme opět oslovili pět hlavních... celý článek »

 
Nejméně aut od roku 1990

Nejméně aut od roku 1990

28. 2. 2013

Automobilky prožívají v Evropě nejhorší období za více než dvacet let. Prodeje aut v lednu meziročně klesly o 8,5 procenta na 918 280 vozů, a dostaly se tak na nejnižší úroveň od roku 1990. Oznámilo to Evropské sdružení... celý článek »

 
 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz