Pneurevue.cz » Archiv

PNEU REVUE 4 / 22

Dnešní doba je specifická tím, že podobně jako v dobách „reálného socialismu“ převládá poptávka nad nabídkou. Nevím, jak to je možné, ale je to tak. Zrovna dnes jsem se o tom přesvědčil při návštěvě jednoho autoservisu, inzerovaného pojišťovnou Uniqa jako „partnerského“, kam jsem zajel sondovat možný termín naprosto banální opravy laku. Jelikož se servis nachází blízko míst, kde denně jezdím, považoval jsem to za nejefektivnější způsob, jak uskutečnit první kontakt. Se zlou jsem se potázal. Nejdříve jsem dostal za vyučenou, že nebyla sjednána „schůzka“, načež následovala tiráda o tom, kolik mají práce a jak ji nestíhají. Svoji neschopnost vlastně vydávali za přednost hodnou obdivu. No nic. Na Uniqu jsem napsal, že na to nejsem zvědavý a ať mi doporučí jiný servis v okolí. Tak uvidíme.

Nedávno jsem na toto téma hovořil se svými dvěma příbuznými. Jedna žije v Kalifornii, má úspěšný psí hotel v L.A., a celá její rodina je poměrně kritická k současným poměrům v USA. To, že v Česku neseženete kominíka, však nechápala: „Tak to tady teda ne. Tady když něco potřebuješ, zavoláš osmi firmám a každá ti hned pošle nabídku. A všichni se předhánějí a snaží se tu zakázku dostat.“ Podobně hovořil i můj bratranec, který podniká ve stavebnictví v sousedním Rakousku. I tam jsem nabyl dojmu, že se musí opravdu hodně „ohánět“, prací žije permanentně on i jeho manželka, která mu pomáhá. A oba dva to považují za naprostou samozřejmost a možnost pracovat „na sebe“ spíše za dar a privilegium než jako důvod k nářkům, stížnostem a nadávání.

Často mám pocit, že to české horečnaté „nestíhání“ je především příčinou neefektivity, špatné organizace práce a neochoty dělat věci jinak, než jsem zvyklý. V práci sice trávíme hodně času, ale výsledek tomu neodpovídá. Také ta naše do nebe vynášená nízká nezaměstnanost je ve skutečnosti přezaměstnanost a vlastně jen důsledek nízké produktivity. Nebo její začátek, nevím. Samozřejmě netvrdím, že to platí všude, ale mám pocit, že minimálně ve sféře OSVČ a malých firem je to velmi typické. Neefektivitu často provází chaotická komunikace, nespolehlivost, nesoustavnost. Jindy zase zbytečná horlivost a přehnaná výřečnost. Nejdříve deset e-mailů za tři minuty a pak třicet dnů ticho. Jsem přesvědčen, že firmy tohoto typu do podnikání prostě nepatří.

Z toho mi vychází: vážit si zákazníka, i když mám momentálně pocit, že jich mám na každém prstu deset a „nestíhám“. Nebát se říci svůj názor a klidně i odmítnout, ale slušně a zdvořile. Nemstít a nevysmívat se zákazníkům, kteří mají hluboko do kapsy a ptají se na cenu. Bude jich stále víc. Ale dost možná i tak málo, že budou nakonec vzácní a vážení. Co není dnes, může být zítra.

Užijte si zimní sezónu, všechno dobře dopadne!

Martin Mensa
vydavatel

 
 

Vybrané články

Hannkook je rostoucí značka

Hannkook je rostoucí značka

21. 11. 2022

Sung Chan You nastoupil do funkce výkonného ředitele Hankook Tire Česká republika s.r.o. po 18letém působení na různých pozicích převážně mimo svou rodnou zemi. celý článek »

 
Jak to vidí dopravci

Jak to vidí dopravci

21. 11. 2022

"Mít na čem jezdit“ je priorita, inteligentní systémy zatím jen pozvolna. Díky projektu Barometr silniční autodopravy, který již dva roky rozvíjíme v časopise Truck & business, jsme oslovili několik účastníků našeho... celý článek »

 
Tepelná čerpadla, solární panely i odmrazená lednice

Tepelná čerpadla, solární panely i odmrazená lednice

21. 11. 2022

Pneuservisáci inspirují své kolegy, kde je možné hledat cesty k úsporám energie, a rady přinášejí také odborníci. Některé způsoby ale znamenají mnoho byrokracie. celý článek »

 
Život po pneumatikách

Život po pneumatikách

21. 11. 2022

Bývalí akcionáři, kteří pomáhali budovat „Mercedes českého pneu-velkoobchodu“, stojí před novými výzvami. V minulém čísle jsme uveřejnili rozhovor s novou akcionářskou sestavou společnosti GPD, předního velkoobchodu s... celý článek »

 
Auta patří k Americe, servis k autům. Otáčí to miliardy dolarů

Auta patří k Americe, servis k autům. Otáčí to miliardy dolarů

21. 11. 2022

Organizace Specialty Equipment Market Association – SEMA – sdružuje přes 6300 firem z celého světa. Byla založena v roce 1963 a spojuje aftermarketové a OE (první vybavení) výrobce, prodejce, distributory, úpravce,... celý článek »

 
Výroba forem v novém

Výroba forem v novém

21. 11. 2022

Investice do zateplení budov a úspory energií posouvají v otrokovickém Continentalu topnou sezónu. Více než rok trvající rekonstrukce hlavní výroby VFC (Výroba forem Continental) byla završena slavnostním přestřižením... celý článek »

 
Agro pneu bez servisu? Nesmysl!

Agro pneu bez servisu? Nesmysl!

1. 11. 2022

Navštívili jsme po čase Vladimíra Mácu v jeho pneuservisu v Jihlavě a povídali si o novinkách v branži. Naposledy jsme tu byli ještě před covidovou pandemií a hlavním, tehdy velmi třaskavým tématem byl zpětný odběr... celý článek »

 
 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz