Pneurevue.cz » Archiv 2005-11 » První nákladní pneu s mikročipem

První nákladní pneu s mikročipem

 
image2302

úterý, 13. prosince 2011

Goodyear uvádí na trh své první nákladní pneumatiky s integrovaným mikročipem pro komerční využití. Nová pneumatika Goodyear Regional RHT II RFID (Radio Frequency Identity) 435/50R19.5, je určená pro přívěsy a návěsy. Má v sobě zabudovaný mikročip,...

 
Goodyear uvádí na trh své první nákladní pneumatiky s integrovaným mikročipem pro komerční využití. Nová pneumatika Goodyear Regional RHT II RFID (Radio Frequency Identity) 435/50R19.5, je určená pro přívěsy a návěsy. Má v sobě zabudovaný mikročip, jenž dokáže přes rozhraní poskytovat informace do on-line systému FleetOnlineSolutions společnosti Goodyear. Nová pneumatika nabízí provozovatelům vozových parků mnoho výhod včetně omezení prostojů, vylepšeného řízení pneuhospodářství a většího zabezpečení pneumatik. Na začátku tohoto roku získala společnost Goodyear za tuto technologii ocenění v Latinské Americe.

Kontrolování stavu pneumatik může být velmi zdlouhavým procesem, jelikož je při něm nutné identifikovat každou pneumatiku podle jejího označení na bočnici, které bývá často špatně viditelné kvůli zašpinění či odření Využití technologie RFID tak znamená pro pracovníka provádějícího kontrolu možnost velmi rychle identifikovat každou pneumatiku pouhým přiložením příručního snímače k bočnici pneumatiky a informace se samy elektronicky zaznamenají. Existují však i další přínosy této technologie, jako výrazně snazší vystopování pneumatik, pokud byly ukradeny, nebo možnost jednoduše sledovat stav pneumatik po celou dobu jejich životnosti, včetně protektorování.

Důvodem k výběru pneumatiky o rozměru 435/50R19.5 pro umístění čipu RFID je vysoká oblíbenost tohoto rozměru u provozovatelů tzv. „mega-návěsů“, které poskytují maximální nosnost mezi evropskými návěsy s výškovým omezením 4 metry. Několik rozsáhlých vozových parků s mega-návěsy využívá on-line systém pro řízení pneuhospodářství společnosti Goodyear - FleetOnlineSolutions (FOS) . Ten se jeví jako nepostradatelný pro provozovatele, kteří důkladně dohlížejí na své pneumatiky a používají internet. Technologie RFID tedy zrychluje a zpřesňuje pneuhospodářství.

Mikročip je do pneumatiky zabudován na výrobní lince a je naprogramován jedinečným kódem identifikujícím danou pneumatiku, což následně umožňuje zjistit za pomoci ruční čtečky typ, velikost a unikátní identifikační číslo každé pneumatiky. Při kontrole pneumatik tak mohou poskytovatelé asistenčních služeb ze společnosti Goodyear, či provozovatelé vozových parků získávat informace z pneumatik s technologií RFID velmi jednoduše a okamžitě je elektronicky zaznamenávat. To jim šetří čas a zajišťuje větší přesnost. Zjednodušení skladového hospodářství nových, použitých a protektorovaných pneumatik je zajisté dalším přínosem.

Ewals Cargo Care, přední evropská logistická společnost s obratem v roce 2010 ve výši 550 milionů Euro a 49 sklady v 18 zemích, provozuje 3100 návěsů a 1200 mega-návěsů Huckepack. Tato nizozemská firma, patřící k zákazníkům společnosti Goodyear již mnoho let, se podílela na testování nákladní pneumatiky RHT II 435/50R19.5, která byla nově vybavena čipem RFID.

„Nové pneumatiky nám poskytují významné výhody“ říká Bart van Rens, Fleet Control Manager společnosti Ewals. „Technologie RFID urychluje řízení našeho pneuhospodářství, neboť nám umožňuje velmi rychle a přesně identifikovat jednotlivé pneumatiky a zjištěné informace posílá do systému FleetOnlineSolutions společnosti Goodyear. Navíc nám pomůže omezit problémy spojené s krádeží pneumatik z našich tahačů.“


 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz