Pneurevue.cz » Názor z páté strany » Domníváte se, že nová legislativa v oblasti používání zimních pneumatik výrazně ovlivní trh a poptávku? Učinila nebo učiní Vaše společnost s ohledem na novou legislativu nějaká opatření?

Domníváte se, že nová legislativa v oblasti používání zimních pneumatik výrazně ovlivní trh a poptávku? Učinila nebo učiní Vaše společnost s ohledem na novou legislativu nějaká opatření?

 

Zlata Trnková, jednatelka, IBZ velkoobchod pneu s.r.o., Nýřany

Nová legislativa v podstatě není zas tak úplně nová. Myslím si, že mezi odborníky se čekalo přijetí trošku „jiného“ zákona, o kterém se před časem vedly dlouhé diskuze. Takže stručně řečeno, toto už tady bylo v loňském roce a musím říci, že celkem úspěšně podpořeno médii. Nicméně očekáváme, že nová legislativa přinese opět zvýšenou poptávku po zimních pneumatikách. Kromě většího naskladnění nepřipravuje naše společnost v tomto směru nic mimořádného. Jde o běžnou praxi, jako je inventura zimního zboží na skladě, stav uskladněných pneumatik našich zákazníků… Já osobně musím vzít na zřetel naše nové prodejní místo. Vzhledem k situaci u výrobců jsou již všechny předobjednávky uzavřeny, zimní zboží se již naváží a v neposlední řadě během zimní sezony spoléháme i na naše zahraniční dodavatele.

 
 

Pavel Auxt, obchodní ředitel, Alma Pneu s.r.o., Šenov u N. Jičína

Nová legislativa trh ovlivní, ale ne ve velké míře. Není dostatečně striktní a v řadě případů se bude diskutovat, zda v konkrétním případě musely být použity zimní pneu, či ne. Ti, kteří jezdí v zimě pravidelně, většinou již zimní pneu používali. Spíše se dá očekávat větší nápor na přezouvání v závěru října nebo v regionech s tradičně mírnější zimou. O něco větší zájem asi bude v nákladní dopravě, kde označení M+S a 6 mm ještě řada dopravců nebere na vědomí a nechává vše na poslední chvíli. Zde je i možný přechodný nedostatek předepsaných pneumatik a protektorů. Legislativa naši přípravu ovlivnila minimálně. Větší vliv má celková situace na trhu a očekávaný nedostatek zimních pneu. Přestože jsme předobjednávky dělali mnohem dříve a ve větších počtech než obvykle, nejsou dodávky potvrzeny a už máme avíza, že některé pneumatiky nedostaneme vůbec, nebo budou opožděny. Většina výrobců lisuje ještě primárně pro prvovýbavu letní pneu a zimních bude o to méně a později. To nás nutí hledat nové zdroje dodávek.

 
 

Robert Červený, jednatel, Červený Pneuservis s.r.o., Praha

Domnívám se, že novou úpravu vyhlášky pocítíme zvýšeným tlakem, v době již tak velmi „hektické“ sezony. Nedovedu si představit, že zákazníci začnou přezouvat již od září. Velmi bude záležet na počasí, to jediné dokáže vybudit zákazníky k přezutí, pomohla by televizní kampaň Ministerstva dopravy. Pokud by přišla zima pozdě, budeme mít veliké potíže s včasným obsloužením zákazníků. Nový zákon se zatím projevil tím, že ekonomicky slabá skupina zákazníků nepřezouvá na letní pneu a celoročně používá pneumatiky zimní. Také si myslím, že díky stálým změnám vyhlášky řidiči a mnohdy ani servisy vlastně pořádně nevědí, co platí a čím se mají řídit. Ve velkých městech neočekávám výrazné zvýšení poptávky. Naše firma bude jako každoročně oslovovat větší firmy a doporučovat včasnou výměnu. Různými akcemi se také budeme snažit obsloužit část zákazníků ještě před plnou sezonou.

 
 

Marek Hlaváč, Consumer Product Business Unit Manager, Goodyear Dunlop Tires Czech

Jako importéra pneumatik na český trh nás to určitě zajímá. I když se marketingoví odborníci nedovedou shodnout na přesném čísle, jsem přesvědčen, že potenciál trhu naroste. Největší nárůst očekáváme v ekonomickém segmentu, a to v pneu 13“ a 14“. V prémiovém segmentu neočekáváme dramatické změny, protože klimatické podmínky v Čechách nedovolují často jezdícím řidičům jezdit na letních pneumatikách v zimním období. Tito řidiči již pravidelně deset let přezouvají na zimní bez ohledu na to, jestli to zákon vyžaduje nebo nikoli. Naše společnost se proto snažila zabezpečit lepší dostupnost značek Sava a Debica rozšířením výrobních kapacit. Na základě předběžných objednávek od našich partnerů musím jen konstatovat, že tento trend a předpoklad se potvrdily. Zatím jsme však schopní na tuto zvýšenou poptávku reagovat.

 
 

Vladimír Máca, majitel, Pneu Máca, Jihlava

Nová legislativa nám přináší usnadnění práce před nástupem zimního přezouvání. Zákazníci pneuservisů na Vysočině nečekají již na první sníh, jako tomu bývalo dříve. S příchodem zimního termínu máme přezuty stálé zákazníky z řad firemní klientely a většinu zákazníků, kteří mají u nás uložena zimní kola. Je pravda, že výrazně větší počet zákazníků na jaře zimní kola nepřezuli a přes léto je dojíždějí. Dříve to bylo v mnohem menším počtu. To znamenalo pokles prodeje letních pneumatik, a tudíž očekáváme zvýšenou poptávku po zimních. Na toto jsme včas reagovali při předzásobení na letošní zimní sezonu.

 
 
 
 
 

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz