Pneurevue.cz » Názor z páté strany » Jak hodnotíte schopnost dodavatelů pneumatik v ČR uspokojovat vaše objednávky na dodávky zimních pneu v letošní sezoně? Pokud jste v roli dodavatele, na kolik procent jste letos schopni uspokojit poptávku trhu včetně termínů?

Jak hodnotíte schopnost dodavatelů pneumatik v ČR uspokojovat vaše objednávky na dodávky zimních pneu v letošní sezoně? Pokud jste v roli dodavatele, na kolik procent jste letos schopni uspokojit poptávku trhu včetně termínů?

 

Zlata Trnková, jednatelka, IBZ velkoobchod pneu s.r.o., Nýřany

Naše příprava na zimní sezonu začíná už předobjednávkami u našich stěžejních a stálých tuzemských dodavatelů. Ti již na jaře avizovali nedostatek pneumatik pro letošní zimu. I proto jsme letos navýšili skladové zásoby o téměř 40 %. Do začátku sezony jsme byli vykryti na cca 80 % dle předobjednávek. Tak z 10 % jsme nedostatkové zboží koupili od zahraničních dodavatelů. V sezoně se ukázalo, že poptávka ze strany našich zákazníků je větší, než jsme čekali, a problémem se stala absence některých požadovaných rozměrů (zejména dodávkové pneumatiky), která nejen zvedla cenu pneumatik, ale dostali jsme se i do situace, kdy pro zákazníka nebyla prvořadou prioritou cena těchto pneumatik, ale jejich dostupnost. Myslím, že my jsme vykryli poptávky našich zákazníků většinou všechny, i když někdy jinou značkou, než původně požadovali.

 
 

Pavel Auxt, obchodní ředitel, Alma Pneu s.r.o., Šenov u N. Jičína

Potvrzuje se moje očekávání a k dnešnímu dni (24. 10.) máme vykryto kolem 50 % zimních pneu v předzásobení a máme avíza o dalších dodávkách v nejbližších dnech a týdnech. To nás donutilo hledat nové dodavatele, což se naštěstí daří, a společně se „zbytky“ loňských zimních pneu máme většinu potřeb zajištěnu. Velké nedostatky jsou v levnějších značkách všech hlavních výrobců, prémiové značky jsou mnohem dostupnější. To se očekávalo, priority výrobců jsou jasné. Letošní situace určitě zahýbá s mnoha tradičními dodavatelskými vazbami. Registrujeme řadu požadavků od menších pneuservisů a autosalonů, které jsme dosud neobsluhovali. Naši vlastní schopnost dodat zimní pneu odhaduji nyní mezi 80 a 90 %. Prioritou je dostatek zboží pro naše vlastní pneuservisy, zvýšený zájem o speciální zimní pneu je i pro nákladní vozidla a autobusy. Máme objednáno zboží i na další zimní měsíce, zimní sezona nekončí datem 1. 11. 2011.

 
 

Robert Červený, jednatel, Červený Pneuservis s.r.o., Praha

Je to velmi složitá otázka. Dovozci by chtěli, aby všichni naskladňovali stále větší počty pneumatik a brali na sebe rizika spojená s tím, že přijde špatná sezona a zboží se neprodá; my bychom rádi naskladnili minimální počty a dokupovali dle potřeby. Co se týká počtů pneumatik, pokud má servis volné skladové prostory, umí zdravě riskovat a hlavně vysledovat, co naskladnit, potom má problémy s nedostatkem pneumatik v rozumné míře. Jisté je, že riziko je velké, ale takový je ten náš „gumový“ obchod. Máme dodavatelů několik a pouze jediný dodavatel mi nebyl schopen dodat objednané počty pneu, s ostatními nebyl větší problém. Zákazník v dnešní době jen těžko pochopí, že je něčeho nedostatek.

 
 

Marek Hlaváč, Consumer Product Business Unit Manager, Goodyear Dunlop Tires Czech

Jako importér pneumatik jsme se na letošní zimu důkladně připravili. Po schválení zákona o používání zimních pneumatik jsme navýšili naše plány prodeje, zvláště v ekonomických značkách Sava a Debica, a zabezpečili jsme i jejich lepší dostupnost. S výrobou zimních pneumatik jsme začali dříve než obvykle a to nám dalo možnost navýšit kapacity. S dodávkami pneumatik našim odběratelům jsme také začali o měsíc dřív a tím se vyhnuli případným logistickým problémům v pozdějších měsících. K lepší dostupnosti nám též pomohly prognózy prodeje našich velkoodběratelů, na základě kterých jsme mohli zefektivnit přesnost výroby vůči objednávkám. K dnešnímu dni jsme byli schopni vydodat okolo 90 % objednaných pneumatik, což v současné situaci hodnotím jako velký úspěch.

 
 

Vladimír Máca, majitel, Pneu Máca, Jihlava

Předobjednávky pro letošní zimu nám byly vydodány asi ze 60 % a do objednávky jsou vykrývány asi z 10 %. Samozřejmě nejvíce chybí zimní kola pro lehká nákladní vozidla. Nelíbí se nám, že na nás výrobci pneu přenášejí držení skladových zásob v čím dále větší míře s rizikem neprodaných pneu v případě mírné zimy. Letos se snad vyprodá i to, co zůstalo ve skladech z předchozí zimní sezony. Na druhé straně se nám líbí, že cena není tolik tlačena trhem dolů; kdo má zimní pneumatiky, letos bude určitě spokojen.

 
 
 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz