Pneurevue.cz » Názor z páté strany » Promítli jste celkový cenový růst v Česku do vašich pneu/autoservisních prací a pokud ano, v jaké míře? Registrujete růst cen také u produktů, ať již pneumatik, nebo vybavení dílny čí spotřebního materiálu?

Promítli jste celkový cenový růst v Česku do vašich pneu/autoservisních prací a pokud ano, v jaké míře? Registrujete růst cen také u produktů, ať již pneumatik, nebo vybavení dílny čí spotřebního materiálu?

 

úterý, 30. listopadu 2021

Romana Černá, CZ VEHA, s.r.o., Brno

Romana Černá, CZ VEHA, s.r.o., Brno

Cenový nárůst servisních prací proběhl pro zimní sezónu v minimální výši. Další cenový růst servisních úkonů budeme muset realizovat od 1. 12. 2021 v návaznosti na zvýšení cen energií. Co se týká pneumatik, zde probíhá postupné zvyšování cen po celý rok 2021 – dodavatelé avizují další zvyšování cen, a to zatím jen s ohledem na cenu vstupních materiálů, nikoli ve vazbě na zvýšení cen energií. Zdražování jde napříč všemi segmenty: pneumatiky i spotřební materiál. V současné době je větší problém nedostatek pneumatik na trhu – dle vyjádření některých výrobců bude tato situace přetrvávat i v roce 2022. Přeji všem, aby se tento kolotoč zdražování a nedostatku všeho zastavil a trh se stabilizoval.

 
 
Antonín Matys, AutoCentrum ČR s.r.o., Praha

Antonín Matys, AutoCentrum ČR s.r.o., Praha

Ano, jednoznačně. Nebylo na co čekat a jsem rád, že jsme to od 1. října udělali. V opačném případě bychom si zadělali na pořádný problém, jelikož to, co se děje s náklady, je nevídané. Věřím, že k tomu přistoupila většina servisů a budou tak schopni pokrýt náklady, které nám všem extrémně narostly. V současné době jsem přesvědčen, že pro udržení fungující firmy budeme muset toto téma v příštím roce opět otevřít. To, co se odehrává ve státní sféře a mzdách jejich zaměstnanců, je neuvěřitelné a my na to pochopitelně musíme reagovat, stejně jako na nepředvídatelný vývoj cen ve světě energií. Teď všichni čekáme, jaká přijdou nová daňová opatření, která vším ještě pořádně zamíchají.

 
 
Lukáš Jirouch, Pneuservis Jirouch, Kladno

Lukáš Jirouch, Pneuservis Jirouch, Kladno

Ano, cenový růst našich prací kvůli celkovému zvyšování nákladů se u nás promítl, jednak kvůli navýšení mezd zaměstnanců, ale také kvůli vyšším nákladům všeho od energií, revizí, kalibrací strojů až po úklidové prostředky. V průměru jsme zdražili práci o 10–15 %. Ano, registruji vyšší ceny pneumatik jen proto, že se v tom pohybuji každý den, ale zákazník, který si kupoval pneumatiky před dvěma nebo třemi lety, si sotva pamatuje, co má za značku pneumatik, natožpak kolik stály. Takže zdražení pneumatik u našich zákazníků nehraje žádnou roli, spíše se ptají na ceny prací. Co se týče cen spotřebního materiálu, tak se navýšil, ale proto jsme zdražili, tak to prostě je a každý z nás to musí pochopit. Co se týče vybavení dílny, nevím, nic dražšího jsme poslední rok nepořizovali, investici chystáme až na únor 2022.

 
 
Zdeněk Ševčík MBA, TASY s.r.o., Brno

Zdeněk Ševčík MBA, TASY s.r.o., Brno

Zdražování obecně nabralo v Česku na rychlosti, inflace vyskočila a růst cen může pokračovat i v dalších měsících. Nyní roste cena energií a pohonných hmot. Cena pneumatik roste, i vybavení dílny, stroje jsou dražší. Nenapadá mě obor, kterého by se současné zdražování nedotklo. Mimo uvedené zdražování jde ruku v ruce trh práce. Ten je dlouhodobě přehřátý a sehnat kohokoliv na doplnění našich prodejen, servisů nebo skladu je de facto nemožné. Proto je nutné na tuto situaci reagovat a promítnout navýšení všech nákladů i na straně našich cen. Cena práce a služeb musí reflektovat dění kolem nás a odrážet reálné náklady. U pneumatik je dle mě nutné pečlivě vybírat výrobce či dodavatele pneu tak, aby svou cenovou politikou zajistil naše obchodní marže na takové výši, která umožní rozvoj naší firmy.

 
 
Petr Matěj, Pneucentrum Matěj Bludov, s.r.o., Bludov

Petr Matěj, Pneucentrum Matěj Bludov, s.r.o., Bludov

Podnikáme od roku 1990 a po celou dobu se cena za naše služby zvedala v případě většího nároku ve výdajových položkách. Když to vezmu za posledních deset let, tak jsme zvedali cenu za práci v pneuservisu a autoservisu čtyřikrát. Na pneuservisu jsme zvýšili za toto období cenu asi o 50 % a na autoservisu asi o 65 %. Tím, že to bylo takto rozložené, to nebylo pro zákazníky tak strašně citelné. Ceny musí odpovídat poskytovaným službám, kvalitě, rychlosti, a samozřejmě cenovou politiku děláme i s ohledem na konkurenci. V současné době znovu nastává otázka, jak promítnout cenový šok za energie a platby do našich cen. Ceny budeme upravovat po novém roce řádově o 10–15 %. Adekvátně zvedáme i mzdy a bonusové odměny našich zaměstnanců. Na závěr bych rád popřál všem v naší branží pevné zdraví a hodně věrných a spokojených zákazníků. V roce 2022 bude přece líp!

 
 
 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz