Pneurevue.cz » Nokian má další prevenství

Nokian má další prevenství

 
Nokian

úterý, 10. února 2015

Nokian uvedl verzi pneu Hakkapeliitta R2 (na trhu od roku 2013) pro elektromobil BMW i3 a další vozidla s elektrickým pohonem. Je to také první zimní pneumatika vůbec, která nese nejvyšší štítkové hodnocení A v oblasti valivého odporu. V to nevěřili v roce 2012, kdy se evropské energetické štítky na pneumatikách uváděly do života, ani největší optimisté.

 

Rozměr 155/70 R 19 84Q je k dispozici na hlavních trzích dezénů Hakkapeliitta, kterými jsou zejména skandinávské země a Rusko, od ledna letošního roku. A máte-li chuť jezdit třeba i na dalekém severu s novým BMW i8, od jara je k dispozici rozměr právě pro tento hybrid: 215/45 R 20 95R XL.

Je celkem známo, že u zimních pneumatik stojí na štítku v kolonce valivého odporu obvykle C nebo E. Znamenalo by to, že u Hakkapeliitty R2 je valivý odpor a z toho plynoucí energetická účinnost o 30 % nižší než u konkurenčních pneumatik. Tradice, zkušenost a inovativní přístup značky Nokian k technologii zimních pneumatik slaví v případě tohoto produktu další triumf.

Vysoká a štíhlá konstrukce této pneumatiky se velmi podobá přístupu, který v případě prvovýbavové letní pneumatiky pro BMW i3 zvolil Bridgestone u svého dezénu Ecopia EP 500. Manažer Nokianu pro vývoj výrobků Jarno Ahvenlammi poznamenává, že konstrukce  Hakkapeliitty R2 je pevná, tuhá a obsahuje několik nových materiálových komponentů, které jsou „namíchány“ tak, že minimalizují vnitřní deformace a vývin tepla. V dezénu byla použita směs, kterou Nokian nazývá Nokian Intelligent eSilica. Výjimečnost této směsi prý spočívá v tom, že molekulové řetězce se pojí s částicemi siliky tak efektivně, že výsledný materiál je pevný a současně velmi pružný. Směs dezénu je vysoce účinná ve velmi širokém spektru teplot: zajišťuje vysokou přilnavost při současné redukci valivého odporu. Ve směsi je také zastoupen řepkový olej, který zvyšuje odolnost vůči tvorbě trhlin a tím i celkovou odolnost dezénu, který je jinak šípovitého charakteru.

 

Napsal: mensa

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz