Společnost Ferdus s.r.o. patří k nejdéle fungujícím firmám v zásobování pneuserisů. Původně byla vnímána především ve spojitosti s opravami pneumatik, ale postupně rozšiřovala svůj sortiment směrem ke strojům, zařízením a inovativním doplňkům. Dnes je komplexním dodavatelem pneuservisů po celé republice, ale i v zahraničí, a část svého sortimentu též vyrábí.
1. Jak byste charakterizoval místo vaší společnosti na českém trhu?
2. Nabízí současný extrémně konkurenční trh příležitosti k růstu?
3. Jaké největší změny čekají váš obor v příštích deseti letech?
4. Jak byste si přáli, aby vaše firma za tuto dobu vypadala?
5. Jaký rok byl v historii vaší firmy nejúspěšnější?
Ing. Pavel Ferdus
zakladatel společnosti
Ferdus, s.r.o.
Chropyně
1.
Nejpřiléhavější charakteristikou pro místo naší společnosti Ferdus na českém trhu se mi zdá slovo „dlouhodobé“, protože už v roce 1990 firma Ferdus začala vyrábět první české materiály na opravy pneumatik na principu studené vulkanizace. A protože už před revolucí jsem pracoval v gumárenském výzkumáku a v roce 1975 jsem byl konstruktérem první české zouvačky na bezdušové nákladní Tatry, která se vyráběla až do revoluce.
V oboru „okolo kol“ jsme zůstali dodneška. Produkujeme stroje pro pneuservisy a autoservisy. Stále ještě vyrábíme opravné materiály na pneumatiky a k nim příslušné vulkanizační roztoky. Vyrábíme nejrůznější soupravy na opravy defektů, pro pneuservisy vyrábíme montážní pasty, vosky, gely a také vyvažovací granuláty pro nákladní vozidla. Co nevyrobíme, to musíme nakoupit ve světě. Objem nakupovaného zboží ale už vysoce překračuje objem vyráběného zboží.
Protože z Česka vymizely odborné výstavy, tak vystavovat musíme jezdit do Frankfurtu, do Boloni, ale i do slovenské Nitry. Abychom mohli vystavovat také v Česku, tak jsme postavili v Chropyni vlastní trvalé výstavní centrum EXPO, kde na ploše 400 m2 předvádíme většinu našich strojů. EXPO má výhodu i v tom, že přes videohovor můžeme zákazníkovi předvést stroje i na dálku. Pokud se zákazníkovi na stroji něco pokazí, tak pomocí videohovoru můžeme v EXPU rychle stanovit příčinu a pomoci ji odstranit.
2.
Trvalý pokrok a růst je vidět na velkých světových výstavách. Vždycky si říkáme, že cílem návštěvy výstavy je 100 nových druhů zboží do našeho e-shopu. Nové příležitosti pro služby přináší přechod na elektrická auta a všeobecně na asistenční systém ADAS s radarovým a kamerovým vybavením. Tato zařízení vyžadují přesné a časté kalibrace, a tedy zavedení nových služeb v autoservisech a pneuservisech. Nechceme se držet pouze pneumatik a strojů do pneuservisu. Zajímá nás celý podvozek. Stále je hodně nového zboží, které je možné prodávat nebo vyrábět.
Ale i běžné pneuservisní vybavení se mění a lze jej úspěšně prodávat. To je dobře vidět na prodeji základní trojice zvedák, zouvačka, vyvažovačka. Nestačí pouze nízká cena. Zvedák musí být tuhý a bez vůlí, zouvačka musí mít automatický palec, upínání kuželem za střed disku a odtlačování patky pomocí kladek. U vyvažovaček je standardem přesné měření a následná přesná aplikace závaží. U vyvažovaček se stává běžným automatické zastavení v poloze nevývažku a vyznačení polohy závaží laserem. To všechno bez nutnosti ručního nastavování programu a rozměrů disků na displeji.
3.
V oboru aut lze v příštích deseti letech očekávat mnohem více elektronických systémů. Podobně u pneuservisních strojů bude běžné elektronické snímání rozměrů kol a automatický cyklus. V našem oboru pneumatik se bude méně opravovat a poškozené pláště se budou měnit za nové. Ale kdo ví, jaká hospodářská situace nastane.
4.
Aby byl náš e-shop rozsáhlejší a abychom to, co nabízíme v e-shopu, měli vždy skladem. Pro takový objem zboží budeme potřebovat větší sklady s pokročilým vychystáváním. V předstihu jsme koupili dvouhektarový pozemek, vyprojektovali nový areál se zástavbou o ploše jednoho hektaru a získali stavební povolení a všechno zaplatili. Pokud se pro to rozhodneme, tak je to pro nás úkol na asi deset let.
5.
1993.