Natalie Parkanová
marketingová manažerka
TirexTyre a.s. (TTG SE)
Praha

Parkanová.jpg

Rozvoj segmentu celoročních pneumatik vnímáme jako přirozený vývoj trhu, který reflektuje měnící se potřeby zákazníků. Z pohledu velkoobchodu tento trend nepředstavuje ohrožení – poptávka po pneumatikách jako takových zůstává stabilní, jen se mění její struktura. Naopak, celoroční pneumatiky nám umožňují lépe plánovat zásoby a rozložit logistické toky rovnoměrněji během roku.

Co se týče pneuservisů, tam je situace složitější. Je pravda, že s menší potřebou sezónních přezutí mohou přicházet o část tradiční práce. Na druhou stranu jim to otevírá prostor k efektivnějšímu využití kapacit mimo hlavní sezónu. Mnohé servisy už dnes hledají nové způsoby, jak oslovit zákazníky i v těchto klidnějších obdobích – ať už formou doplňkových služeb, diagnostiky nebo péče o vozidla.

Celkově tedy nejde o pokles tržeb jako takový, ale spíše o nutnost adaptace na nové podmínky. Ti, kdo se dokážou přizpůsobit, mohou z této změny dokonce těžit.

Martin Boháček
jednatel společnosti
PNEU Boháček MB s.r.o

.Boháček.jpg

Když se podíváme zpět do historie, tak náznaky vzestupu celoročních pneumatik ve větším množství zde byly i v minulosti. Nicméně ve světle této sezóny je stále patrnější trend, že celoroční pneumatiky jsou ze strany zákazníků čím dál žádanější. Určitě s tím souvisí změna klimatu v posledních letech, dále také čím dál větší tlak na snížení provozních nákladů a v neposlední řadě obrovský pokrok ve vývoji celoročních pneumatik. Posouzení vhodnosti a nevhodnosti celoročních pneumatik bych ponechal na každém, protože každý se nachází v odlišné situaci a vůz v zimním období využívá jinak.

Pokud by trend pokračoval a zákazníci by celoroční pneumatiky začali vyžadovat ve větší míře, pak je pokles tržeb možný. Avšak téma celoročních pneumatik bude velmi komplexním i pro samotné výrobce pneumatik, protože ti budou muset reagovat na pokles výroby, a to samosebou nese důsledky, které se zákonitě musí někde promítnout.

Ve finále je pneuservisní činnost jako taková spotřebitelem toho, s čím výrobci přijdou. Domnívám se, že se v případě pokračujícího trendu dá očekávat korekce cen, protože nikdo nebude chtít přijít o to své. Ale je to pouze přemýšlení nahlas.

Ing. Daniel Crkoň
Mikona s.r.o.
Púchov

Crkoň.jpg

Zvýšený zájem o celoroční pneumatiky samozřejmě způsobí pokles prodeje sezónních pneumatik pro osobní automobily. Očekáváme však, že nejvýznamnější dopad bude mít na objem sezónních výměn pneumatik, které tvoří významnou část podnikání servisních center pneumatik. Dalším významným faktorem bude pokles prodeje mimo sezónní skladování pneumatik. Domnívám se, že podíl prodeje celoročních pneumatik se ustálí na rozumné úrovni, takže tento trend nebude mít významný dopad na hospodářské výsledky společností v segmentu prodeje a servisu pneumatik. Jedno je jisté – trh se mění a my musíme hledat nové příležitosti k udržení nebo zlepšení našich hospodářských výsledků.

Filip Násada
obchodní ředitel Česko
& Slovensko
Kumho Tire Europe

Násada.jpg

Rozvoj segmentu celoročních pneumatik částečně nahrazuje prodej sezónních pneumatik, ale to se přímo neprojevuje v úměrném poklesu tržeb z prodeje, a celkový dopad nemusí být nutně negativní. Na první pohled se zdá, že dvě sady sezónních pneumatik nahrazuje jedna sada celoročních pneumatik. Prodej samotný však může být pozitivně ovlivněn mnoha faktory, jako je vysoký počet najetých kilometrů, jízda v horských oblastech, jízda sportovními a výkonnými vozidly, specifická očekávání ohledně jízdních vlastností atd. Životnost celoročních pneumatik nenahrazuje životnost dvou sad sezónních pneumatik. Dalším důležitým faktorem je cena celoročních pneumatik, která je vyšší než cena sezónních pneumatik. Ale i případný pokles tržeb může kompenzovat přizpůsobení servisních center a rozvoj nabízených služeb.

Jan Novotný
jednatel společnosti
Storex FST, spol. s r.o.
Ústí nad Labem

Novotný.jpg

Ano, jsem přesvědčený, že případný podstatný rozvoj celoročních pneumatik by měl velký dopad na některé segmenty našich servisních služeb. Nedomnívám se však, že by to mělo nebo vlastně vůbec mohlo mít vliv na výši tržeb. Samozřejmě že by vyšší prodej celoročních pneumatik významně zredukoval položky, ale stále hovořím o počtu, nikoli o tržbách, jaku je například sezónní uskladnění. Určitě by rozšíření celoročních pneumatik mělo vliv například také na počet prodaných disků, protože velká část zákazníků v současné době využívá pro obě sezóny kompletní pneumatiky.

Současně je ale třeba vzít v úvahu (a to se dostávám k samotným tržbám), že by dramatické zvýšení prodeje celoročních pneumatik muselo znamenat odpovídající zvýšení cen zbývajících služeb. Pokud je firma aktuálně nastavena na nějakou úroveň nákladů, zejména mzdových, musela by nutně hledat náhradu pro jejich pokrytí. Jednou možností je, a rovnou říkám, že naprosto minoritní, potenciální rozšíření portfolia služeb. Zbývala by tedy v podstatě jen jedna relevantní možnost, a to zvýšení cen stávajících služeb, které by výpadek služeb souvisejících se sezónním přezouváním nahradilo. Kdo by k tomu v takovém případě nenašel odvahu nebo jeho služby by kvalitativně vyšším cenám neodpovídaly, určitě by se musel smířit s podstatným snížením ziskovosti své firmy se všemi s tím spojenými negativními dopady.

Ale abych to uzavřel optimisticky. Na hranici, kdy by prodej celoročních pneumatik opravdu výrazně ovlivňoval náš segment podnikání, zdaleka nejsme a je otázkou, jestli někdy opravdu budeme.