Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Většina pneumatik je podhuštěných

Většina pneumatik je podhuštěných

 
2017

čtvrtek, 7. prosince 2017

Britská síť pneuservisů ATS Euromaster realizovala v průběhu letošního října průzkum, který měl za cíl zjistit, jak motoristé dbají o správný tlak v pneumatikách.

 

Jako jednu z podporujících aktivit v „Měsíci bezpečnosti pneumatik“ (Tyre Safety Month) realizovala britská síť pneuservisů ATS Euromaster v průběhu října 2017 kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách. Během této akce prošlo kontrolou přesně 1000 vozidel ve 28 servisních centrech. Výsledek nebyl příliš potěšující, protože na 55 % vozidel, konkrétně na 561 vozidlech, byla shledána závada, kdy minimálně jedna pneumatika na vozidle byla podhuštěná. Tato vysoká hodnota se blíží 57 procentům, zaznamenaným paralelně průmyslovým sdružením TyreSafe v rámci jejich kampaně „Bad Air Day“.

Výsledky pak byly v některých oblastech ještě horší, což techniky sítě ATS Euromaster vyděsilo. Například v Marlborough jezdilo 91 % testovaných vozů na nejméně jedné podhuštěné pneumatice a ani jedno auto, které bylo během týdne kontrolováno, nemělo správně nahuštěné pneumatiky. Za tímto nejhorším výsledkem výzkumu se umístil Urmston v regionu širšího Manchesteru, kde 88 % vozů, kontrolovaných odbornými techniky ATS Euromaster, jezdilo na podhuštěných pneumatikách a jen pět procent vozidel mělo v pneumatikách správný tlak. Podhuštěné pneumatiky představují vážné bezpečnostní riziko, neboť prodlužují brzdnou dráhu, což znamená, že tlak v pneumatikách může rozhodovat mezi bezpečným zastavením a vážnou nehodou. Lze jen doufat, že tyto výsledky představují pro řidiče výzvu, aby si kontrolovali tlak v pneumatikách před tím, než vystaví riziku sebe a ostatní účastníky provozu.

Motoristé z Dorsetu byli v tomto průzkumu nejvzornější, když zjištěných 67 % správně nahuštěných pneumatik bylo 22 % nad britským průměrem. Druzí nejlepší byli se zjištěnými 59 % správně nahuštěnými pneumatikami motoristé ze Swindonu. Burnley (55 %), Liverpool (54 %) a Newbury (48 %) uzavírají pětici těch nejlepších. Ale nelze říci vzorných, protože stále se pohybujeme kolem poloviny všech motoristů se špatným tlakem v pneumatikách, nicméně nad celostátním průměrem.

Při nízkém tlaku vzduchu v pneumatikách nejde jenom o zhoršení bezpečnostních limitů automobilu, ale také o peněženku daného majitele automobilu. Podhuštěné pneumatiky se v krajních oblastech běhounu extrémně rychle opotřebovávají a navíc zvyšují spotřebu paliva.

Tento výzkum sice probíhal na britských ostrovech, ale nedělejme si iluze, že situace v českém vozovém parku může být výrazně odlišná. S největší pravděpodobností bude nejen v České republice, ale také na zbytku území Evropské unie velmi podobná. Svou roli na cestě k lepší budoucnosti mohou sehrát především pneuservisy, které při sezonním přezouvání tlak kontrolují. Přicházejí s nimi do styku všichni motoristé, takže prostřednictvím pneuservisů je nejsnazší šířit mezi nimi osvětu o správném tlaku v pneumatikách.

Například pozvání svých zákazníků v mezisezoně, kdy se toho v přezouvání moc neděje, k bezplatné kontrole tlaku vzduchu v pneumatikách, může pomoci upevnit osobní vztah motoristy k pneuservisu, může být také příležitostí pobavit se o nadcházejícím přezouvání a případné potřebě výměny pneumatik nebo může přinést jiné další servisní práce. Taková aktivita by pomohla zvýšit obecnou bezpečnost na silnicích a pneuservisu by pomohla vytvářet si vztah se svými zákazníky a relativně levně si touto cestou zajistit dopředu stabilní část zákazníků na sezónní přezouvání.

 

 

 

 

 

 

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz