Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » ČGS Holding na dobré cestě

ČGS Holding na dobré cestě

 
Mitas

čtvrtek, 6. června 2013

Deník Mladá fronta DNES přinesl v jednom ze svých květnových vydání aktuální profil společnosti ČGS Holding, podniku, který si vydobyl místo předního "hráče" na trhu mimosilničních pneumatik. A platí to v celosvětovém měřítku. Poslední roční tržby činily přes 13,7 miliardy korun, zisk bezmála 1,2 miliardy čistého. Firma boduje na trzích, kde české firmy běžně továrny neotevírají. Loni v dubnu spustil Mitas výrobu v nové fabrice v americké Iowě, kde našlo práci bezmála dvě stě lidí. Letos by se tamní výroba měla dále zvětšit.

 

 "Máme tam dost velký pozemek, který nám dává možnosti továrnu několikanásobně zvětšit. Moje představa je, že by tam výhledově mohlo pracovat až čtyři sta lidí, jestli to ale bude za rok, za dva, či později, to se uvidí podle situace na trhu," hodnotí výhled Tomáš Němec, šéf a spolumajitel holdingu, kterého Mladá fronta DNES charakterizuje jako "nenápadného českého miliardáře", který se médiím většinou vyhýbá. Skupinu vlastní spolu s Oldřichem Šlemrem, každý z nich drží polovinu holdingu, který po celém světě aktuálně zaměstnává přes 5 300 lidí, většinu z nich v Česku.

Výsledky americké fabriky mu dělají radost. Už nyní tvoří tamní produkce zhruba desetinu tržeb celého Mitasu, nejvýdělečnějšího a největšího podniku gumárenského holdingu. Mitas loni utržil rekordních 11,3 miliardy, což tvořilo asi 82 procent tržeb celé skupiny, z toho více než miliarda připadla právě na severoamerický trh. Mitas z americké továrny obouvá také japonské stavební a průmyslové stroje a dodává do dalších zemí pacifického regionu. Prodeje rostou podle Němce i ve východní Evropě a Rusku.

Hlavním tahounem jsou ruské a ukrajinské zemědělsko-průmyslové konglomeráty tamních oligarchů, které v poslední době investují nemalé sumy právě do zemědělské výroby."Prodeje v Rusku nám rostou o desítky procent, stejně tak na Ukrajině," cituje deník Tomáše Němce.  

Podnikatel mimo jiné spoluvlastní také horskou společnost Snowhill, která provozuje například lyžařský areál Herlíkovice, podíl vlastní také v areálu krkonošského střediska Špindlerův Mlýn, kde navíc staví hotel. Sám Němec je nadšený lyžař.

Do loňských čísel ČGS se zatím nepromítla obří akvizice slovinského výrobce Savatech, který vyrábí motocyklové pneumatiky, kaučukové směsi a součástky pro domácí spotřebiče a automobilový průmysl, především pro německý VW. Formálně ji totiž ČGS, po schválení všemi příslušnými orgány, ovládl až v lednu 2013, byť smlouva byla podepsána už loni v říjnu. Savatech v roce 2011 utržil bezmála tři miliardy korun. Díky tomu by holdingu letos měly konsolidované tržby vyskočit o bezmála čtvrtinu, také počet zaměstnanců holdingu se díky slovinskému podniku zvýší zhruba o tisíc lidí.

"I letos zatím vše nasvědčuje tomu, že bychom měli růst. Nadále je hnací silou především poptávka ze zemědělství. Ani v Evropě zatím nevidíme výrazný pokles, a to i přes všeobecně negativní očekávání," hodnotí Němec letošní rok v deníku MF Dnes.
 

Ilustr. foto

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz